Започнете отсега витаминната атака срещу пролетната умора
Без да влагаме особени усилия, променяме ежедневното си меню в зависимост от годишните времена. И това е напълно естествено: през зимата не е толкова лесно да имаме винаги пресни плодове и зеленчуци на масата и затова хапваме повече месо – и бездруго тогава се нуждаем от повече гориво. През лятото пък е немислимо да наблягаме на горещите супи и пикантните салати. Така чисто интуитивно постигаме някои основни правила на здравословното хранене през различните сезони.
Зима
Древнотибетската медицина съветва от средата на ноември до средата на март в хранителния режим да преобладават топлите, питателни и по-богати на мазнини храни и напитки.
Зимата е времето на сезонната активност на бъбреците. В този период прочистването и лечението на отделителната система е най-ефективно. Тези, които страдат от слаби бъбреци, трябва особено стриктно да ги поддържат със съответните терапевтични процедури.
Студените зимни месеци са неблагоприятни за задстомашната жлеза и сърцето. В периода ноември – декември трябва да пазите стомаха от претоварване. Освен назначената схема на лечение страдащите от сърдечносъдови заболявания задължително трябва да подкрепят работата на сърцето през януари и февруари с профилактични рецепти от фитотерапията. Подходяща за този период например е настойката от глог, която трябва да се приема 3 пъти дневно по 20 капки върху малко късче хляб.
Пролет
През този сезон е препоръчително да наблегнете на леките храни с горчив, парлив и тръпчив вкус. Захарта заменете поне за два месеца с мед, а солта – с подправки.
Правилното сезонно хранене през пролетта е: всичко зелено, което пониква в този момент, и особено лапад, коприва, зелен лук, зелен чесън, покълнала пшеница, прясно изцедени сокове, мед. Задължително добавете и курс с адаптогени. Това са препаратите от естествен растителен произход като женшен, ехинация, елеутерокок и т.н., които помагат на организма да преживява без сътресения характерното при смяна на всеки сезон пренастройване на хормоналния баланс.
Продуктите с висока киселинност (месо, пушена или осолена риба, хляб, зърнени храни), предизвикващи повишено отделяне на стомашни сокове, трябва да бъдат ограничени. За сметка на това яжте повече храни с висока алкалност (плодове, зеленчуци, мляко и млечни продукти). Фурмите са много полезни за стимулиране на далака и черния дроб, който след зимната летаргия започва постепенно да се активизира. Те са богати на белтъчини, захариди, витамин С и витамините от група В.
От средата на февруари до края на април е времето на повишена сезонна активност на черния дроб. Периодът е много подходящ за лечебни и прочистващи процедури на този орган. Но пък работата на белите дробове е в силен спад и затова често се разразяват обострени белодробни заболявания.
Към края на февруари и през целия март запасите от витамини в организма се сриват до минимум. Това пък забавя скоростта на обменните процеси и настъпва пролетната умора. Симптомите са ви добре познати: сънливост, отпадналост, раздразнителност, предразположеност към вирусни инфекции. Може да си спестите тези неприятности с витаминна атака. Истината е, че трябва да я започнете още с настъпването на първите есенни студове, но и сега не е фатално късно. Направете поне два курса с витаминни комплекси през студените месеци. От сега до края на април не си позволявайте и ден без естествените имуностимулатори – лук, чесън, мед, ябълки, лимони. Не забравяйте и адаптогените. Бъдете особено бдителни и последователни в поддържащите курсове с тези препарати в преддверието на пролетта, тъй като периодът от последното десетдневие на февруари и първото на март е най-опасен за здравето.
Лято
Естествено, в жегите не би ви минало и през ум за горещи блюда. Но обуздайте и измамното влечение към предварително изстудени храни и напитки. И не преяждайте.
Дайте предимство на продуктите със сладък, нагарчащ и тръпчив вкус. Избягвайте соленото и пикантното. По принцип през лятото е по-добре повече да се пие (но не алкохол), отколкото да се яде.
В това време на годината най-активно е сърцето, следователно всякакви лечебни процедури по отношение на сърдечносъдовата система са добре дошли. Бъбреците имат нужда от поддръжка и стимулация.
Есен
Тогава настъпва максимумът в работата на белите дробове и дебелото черво. От 26 октомври до 12 ноември се активизират стомахът, задстомашната жлеза и жлъчката. От 14 ноември до края на годината пък е пикът в активизирането на бъбреците и пикочоотделителната система.
Но пък от септември – октомври работата на черния дроб започва да забавя обороти и той е по-уязвим. Подкрепете го, като увеличите полезните за него риба, яйца, черен дроб, овесени ядки, орехи, боб, картофи, кашкавал, морски дарове, извара, зеле, спанак.
Типичните за есента хлад и влага водят до натрупване на вредни секрети в дихателната система. Ако сте от хората, склонни към дихателни инфекции, отдайте предпочитание на топлата и лека храна, както и на продукти с нагарчащ, тръпчив и лютив вкус. И по-точно: мляко, масло, сирене, грозде, ряпа, хрян, целина, ядки. Маринованите и осолените продукти са противопоказни за вас.