Има хора, които са акумулатори на идеи, ентусиазмът им е заразителен, а вярата им в добрата промяна прави чудеса. Такъв човек е Никола Рахнев – двигателят на една от най-мащабните зелени инициативи, които през последните години се случват в страната ни.
С Никола разговарям за мечтите му и как да накараме политиците да подадат ръка на природата. Възможно ли е изобщо това? Разбира се, нека разберем от него начина.
Помниш ли първото дръвче, което засади? Къде е то и на колко години е? А последното?
Разбира се, първото дърво е за цял живот, това бе едно от първите за инициативата ни, през 2013 г. в с. Златуша близо до София. Аз съм и пример за значимостта на нашата инициатива – ние наистина даваме възможност на вече десетки хиляди хора, както и десетки хиляди деца да засадят дърво за първи път в живота си.
Последното дръвче бе преди броени часове на едно прекрасно събитие във Варна, което бе част от нашата Национална залесителна кампания – пролет 2017. От началото на съществуване на групата до момента са засадени 170 000 дръвчета.
Каква е голямата ти мечта?
Всъщност вече сме засадили повече дървета от предвидените, защото сме в разгара на пролетното залесяване, с което засадените от нас дървета ще минат 220 000, а при силни оставащи събития – може и повече.
Голямата ми мечта, свързана с инициативата, защото имам и други мечти, е да засадим над 1 милион дървета и то в рамките на следващите няколко години. След това идва най-голямата – да засадим по едно дърво за всеки българин, тоест близо осем милиона. Разбира се, това е най-голямата засега, мечтите ми растат като горите, които засаждаме.
Как тече кампания Пролет 2017? Трудно ли се намират хора, които да ви подкрепят извън София?
Кампанията вече е в ход, имахме прекрасни събития близо до Кюстендил, Пловдив, Пазарджик, Търново, Габрово, Варна и др. Хората в цялата страна са ни чакали отдавна и ние го знаехме, затова започнахме и Националната залесителна кампания.
Имахме над 500 души във Варна в неделя, стотици по други събития – радвам се, че можем да им дадем възможност да правят добро, защото всички тези хора го заслужават. Какво по-хубаво от това да правят добро, което да е полезно за Земята и всички останали, да дават пример, да вдъхновяват себе си, децата си, обществото.
Какви са хората, които се ентусиазират по идеята? По какво може да се познае един човек, който обича дърветата?
Визуално е трудно да го познаеш, може би по усмивката. Хората са млади и стари, с различни професии, от различни места, различни интереси, но това, което ги обединява, е добрите им сърца – да, всички хора са с добри сърца. Че кой иначе би дошъл с доброволен труд, в почивния си ден, да създава живот с ръцете си?
Освен добри, те са мили, възпитани, ведри, усмихнати и отговорни хора. Хора на действието, които не чакат, а създават. Защото наистина ние създаваме света, в който живеем!
Призивът ти към всички, които все още нямат смелост да се включат към инициативата?
Искате ли да засадите дърво? Да направите добро? Заслужава си, елате, прекрасно е, ще си тръгнете щастливи и ще ви остане красив спомен за цял живот.
Дайте пример на децата си, оставете нещо след себе си. Това, което засадим, ще остане и след нас, понякога и стотици години. Лесно е, всичко ще ви покажем и обясним, осигурени са дръвчета, инструменти и почти винаги – подаръци.
Изгуби ли градският човек любовта си към природата? Какви са начините да си я върне?
Различно е, дори при някой хора се засили тази любов. В тях има копнеж по нещо изгубено, те чакат уикенда, за да скочат по планината и гората. Разбира се, за повечето хора връзката е по-трудна, но любовта не е изгубена, защото това е много естествено за нас, хората.
Всеки, дори най-градският човек, притихва, когато е в някоя гора, чувства хармония и спокойствие, хубаво му е. За да възстановим връзката, е важно да дадем повече възможности на хората да бъдат сред природата.
Това правим и ние. На нашите събития хората събират слънце, дишат чист въздух, слушат птичи песни и се наслаждават на природата. Преди 2 седмици внесохме предложение в Столична община за публично-частно партньорство. Предложението е за създаване на нови зелени площи в София – градски гори и паркове, чрез предоставяне на земя от общината и безвъзмездно залесяване и изграждане от наша страна.
Голяма част от произведените в „Разсадника на мечтите“ дръвчета раздавате на детски градини, домове и училища. Как у децата може да се възпита потребност да се грижат за природата и да я опазват?
Именно така, когато им даваме възможност да се грижат за природата. Ние, хората обичаме това, за което се грижим – децата си например, домашни любимци, понякога работата си, коли и др.
Има и психологическо обяснение, свързано с това, че даваме част от времето си, от усилията си, от себе си, както и физиологично, свързано с явлението невропластичност, което засилва връзките между невроните на извършваните по-често действия. И ако децата и младите хора, по данни на НСИ, са под 24% от населението, те са 100% от бъдещето ни!
При тях наистина има смисъл да се дават възможности да засаждат дървета, да виждат как растат, да им се споделя полезна информация – „защо и как“, да им се дава пример и смисъл да го правят.
Ти самият си баща, какво е първото, на което би научил синовете си?
Как да бъдат щастливи. Това бих искал за тях и за всички хора, това според мен би могъл да е смисълът на живота ни. А най-краткият път към щастието е това да даваме, да допринасяме, да изграждаме, да правим добро, да помагаме. Разбира се, щастието е и в това да растеш, да се развиваш, да успяваш, да си здрав, да бъдеш това, което искаш – ще ги науча и на това.
Акцията ви във Варна, Добрич и Шумен беше точно на 26 март – денят на парламентарните избори. Какво би казал на новоизбраните политици?
Спрете да говорите и почнете да действате! Ние всички правим света, в който живеем, а вие имате отговорността и привилегията да разполагате с повече възможности да го променяте към по-добро.
В края на живота ви егото ви ще изчезне, откраднатото ще е без смисъл и ще почувствате, че сте пропилели всички възможности да остане след вас, да сътворите, да дадете добро на хората, да бъдете щастливи!
Ами ако всички политици спрат да говорят и почнат да засаждат дръвчета?
Ако са в този им вид, ще е много смислено, ще изчезне вредата от тях и ще се замени с полезност. Все пак засаждането на дръвчета е един аспект, имат по-важни задачи – образование, здравеопазване, качество на живот, икономика, бюрокрация, правосъдие, престъпност, пенсионна система.
Всяко от тях иска действия, действия, действия, които да са водени от мотивите на Левски и Ботев, а не от личните, партийни, икономически и други интереси. Всеки политик е добре дошъл на следващите ни събития, а ако трябва, ще направим и специални, за да отбележи символично желанието си да премине от фаза на говорене в действие.
От 1 април зелената кампания акостира в София. Можете да се присъедините към нея. Ако има желаещи политици, вземете и тях. Малко физически труд сред природата ще им се отрази много добре.