Опитайте да пробягате разстоянието от вашия дом до работата ви. Повечето от вас ще трябва да се възстановяват дни наред след това.
А сега си представете какво е да се пребориш с маршрута Ком – Емине за 5 дни и 23 часа. Антония Григорова е единствената жена, пробягала дългото 600 километра трасе с подобен рекорден резултат.
Маршрутът започва от най-западната точка на България – връх Ком, минава по билото на Стара планина и достига до най-източната точка – нос Емине в Черно море. 54-годишният Павел Делирадев преминава разстоянието за 30 дни пръв през 1933 г.
Срещаме се с Тони, за да ни разкаже как се поставя подобен рекорд и как я е променило бягането.
Как би описала с няколко думи предизвикателството Ком – Емине?
Незабравимо, преодолимо, българско. Преживяване за цял живот!
Случката от бягането, която е все още пред очите ти?
Изгрева на луната. Всеки ден, преди да залезе слънцето, луната ми правеше много голямо впечатление, беше много красива.
Какво би направила в името на рекорда и какво никога не би си позволила?
Никога не бих си позволила да си навредя в името на рекорда.
Когато силите ти се изчерпят, кое ти дава енергия и мотивация?
Желанието за успех, ината и любовта.
При бягането на дълги разстояния, човек остава насаме с мислите си, за какво най-често си мислиш?
От чисто професионална гледна точка най-често мислех за маршрута. Какво ми предстои, кога е следващият пункт, ще премина ли през нещо по-специално. И върху това как се чувствам, кога последно съм се хранила, пия ли достатъчно течности, по маркировката ли съм. Все неща за бягането. Не ме тормозиха някакви конкретни житейски мисли.
Ти си участничка в две зимни Олимпиади, с какво ти помогна опита от ски спортовете за сегашното ти постижение?
Именно опита в спорта, постоянството и всички години тренировки.
До каква степен е важна екипировката при Ком – Емине, чувал съм, че пришките са ежедневие?
След физическата подготовка и добрите метеорологични условия, най-важна е екипировката, защото ако тя е лоша или неподходяща за теб и условията, тогава никой не може да ти помогне. Аз нямах проблем със стъпалата, но за целта се подготвях няколко седмици по-рано, като ги обработвах със специален крем.
По време на бягането също ги мазах постоянно, като по този начин не позволявах влагата да попие в кожата и да се образуват мехури или протривания. Използвах бельо и чорапи от мерино вълна със същата цел.
Маратонките ги бях тествала на много ултра маратони и дори имах резервни, а също и един чифт, който беше 1 номер по-голям от този, който нося, защото при дълги преходи и бягане краката отичат. Също имах GPS устройство през цялото време и доста силен челник за през нощта.
Как се възстановяваш след такива големи натоварвания, каква е твоя формула?
В почти всички случаи моята формула е „клин – клин избива“ или „възстановяване с помощта на леки тренировки“, но след Ком – Емине имах една малко по-дълга почивка с наваксване на сън и само леки разходки.
Две седмици по-късно възстанових тренировъчния си режим, но наблягах повече на спортове, в които натоварвам други групи мускули и бягах по много малко.
Заразно ли е бягането? Имаш ли свои ученици и последователи?
Заразно е. Виждам как все повече и повече хора започват да бягат. Мисля, че това е страхотно. Ще се радвам, ако имам последователи, а колкото до ученици – времето е пред мен и вероятно един ден ще имам.
Първия ти съвет към начинаещите бегачи?
Търпение. Следващите са постоянство и воля.
От какво не можеш да избягаш в живота?
От себе си.
Следващото ти предизвикателство за рекорд?
Толкова е голямо, че още е само в мечтите ми, но обикновено мечтите ми винаги прерастват в цели.
Фотографии: Яне Голев.