Лято без пийване на ракийка със салатка – е, няма как да стане. Това е ритуал, превърнал се в неизменна част от българския бит, колкото и някои „градски“ хора да се срамуват от него. Но какво е добрата салатка без хубав и сочен домат?
През последните няколко години се появи абсолютен култ към розовите домати. Цената им, особено в началото на сезона, скача до цената на месото. Всъщност, като потребители ние рядко се замисляме, че от розов домат до розов домат има балкан разлика.
Една голяма част от предлаганите „розови“ домати са произведени в оранжерии и са вносни. Розов е само цветът им. А вкусовите им качества са на светлинни години от доматите на нашите баби. Вече все по-малко хора се ловят на търговския номер с етикета „градински домати“.
Истината, е че българските розови домати не са мит. Тяхното царство се намира в село Куртово Конаре, само на 17 километра от Пловдив.
Домати с царски произход
Историята на доматената култура ни отвежда в годините след освобожденска България. През 1896-а в Куртово Конаре се отглеждат първите ранни червени домати в страната ни. Те са били пренесени от Цариград благодарение на Александър Димитров, наричан от местните дядо Александър. Легендата разказва, че пренесъл доматеното семе в бастуна си.
В Куртово Конаре е смлян първият килограм червен пипер, отгледани са и първите фъстъци в България. В селото се намира и царската резиденция „Кричим”, построена от цар Фердинанд и разширена от цар Борис III.
И двамата са известни със своите изследователски страсти и привнасянето на растения от други места. Така например, смята се, че и семето на розовият домат е внесено през 30-те години на 20 век от градинари в резиденция ”Кричим”.
През 1934-1935 г. са се осъществявали пътувания до Австрия и Унгария с цел обогатяване на парка и стопанството към резиденцията. По това време се появяват първите райски ябълки и първите розови домати в България.
Обслужващ персонал в резиденцията са били хора от селото, които са започнали да ги отглеждат за лична консумация в своите дворове и постепенно този сорт се е разпространил в селото и околностите. От средата на 30-те години Куртово Конаре е едно от местата, в които екипът на акад. Христо Даскалов е работил на терен.
През този период той се посвещава основно на зеленчукопроизводството, генетиката и селекцията, и постига най-забележителните си научни постижения. В екипа му като главен асистент в онези години е работил и проф. Милко Йорданов, който си спомня за розовите домати в Куртово Конаре.
Известен като доайенът в селекцията на домати, на по-късен етап – 60-те години, той отново работи на терен и в Куртово Конаре, откъдето събира семена от розовия домат.
Имахме розов едър домат, който се пазеше в генната банка на Института по генетични ресурси в Садово, разказва проф. Йорданов.
Розовият домат присъства и в спомените на най-възрастните жители на Куртово Конаре и се предава от поколение на поколение до днес.
Как да разпознаем автентичния розов домат?
Куртовските домати са розови на цвят, често много едри, с тегло от 300 до 500 грама, като има и единични екземпляри, тежащи над 1 килограм. Плодовете им са средно твърди, плътни, непукливи, с крехка тънка кожица, месести и с отлични вкусови качества.
За отглеждане семена се събират от местните хора всяка година от специално подбрани едри и напълно узрели домати. Засаждат се в края на януари до средата на март – в зависимост от това дали ще е за ранно, средноранно или късно производство.
Продукцията е предназначена за прясна консумация, но стават и за консервиране. По пазарни и вкусови качества на плодовете значително превъзхождат разпространените у нас чужди и български розовоплодни сортове домати. Ценните им характеристики не остават незабелязани и им носят световна популярност.
Заслужено признание
Куртовският розов домат е представян на редица национални и международни изложения като „Тера Мадре“ (Terra Madre) и „Интерфууд и дринк“ (InterFood & Drink), където заслужено получава високи оценки от експертите.
От 2012 година „Слоу Фууд“ в България работи с помощта на местната общност и особено с активното читалище в селото за популяризиране на кулинарното наследство на региона.
Куртовският розов домат, куртовската капия, ябълката „Куртовка“, прасковата „Червена куртовка“ са вече част от световната Съкровищница на „Слоу Фууд“ – електронен каталог, в който се съхранява кулинарната памет от цял свят.
От 2016 г. международната организация създаде президиум за съхраняване на куртовския розов домат. Целта е да се подкрепят местните производители да продължат отглеждането на традиционния стар сорт, който отразява знанието на поколения фермери за отглеждане на домати.
Благодарение на активната популяризация на този продукт потребителите вече разпознават неговия специфичен вкус и се наблюдава целенасочено търсене. Миналата година куртовският розов домат стана част от кампанията „Да защитим българския вкус“ на г-н Момчил Неков, член на Европейския парламент.
В момента се работи по включването на продукта в европейската база данни като храна със защитено наименования за произход.
В крак с времето
Българският земеделски стопанин се труди много, но и умее добре да се весели. От 2009 г. до днес в Куртово Конаре се организира „Куртово Конаре Фест“.
Целта на събитието е да представи културата на селото като постави в центъра местните кулинарни традиции. Наред с богатата културна програма на празника, неговите посетители могат да се насладят и на кулинарните умения на местните майсторки на лютеници.
Всяка година след оспорвана конкуренция се избира и „Царица на лютеницата“. Лютеницата от Куртово Конаре се приготвя по традиционна местна рецепта в основата на която са куртовският розов домат и куртовската капия. Вкусът отразява предпочитанията на всяка домакиня, а напоследък и желанията на потребители не само от цяла България, но и от чужбина.
Фестивалът постепенно разпространява славата на вкусните плодове и зеленчуци от Куртово Конаре и се превръща в своеобразно място за поръчки на зимнина. За да са в крак с времето, стопаните са открили електронен магазин, от който всеки може да се сдобие с пресни плодове и зеленчуци или пък с приготвени от тях лютеници, туршии и мармалади.
Тазгодишният фестивал ще се проведе на 8 септември. Ако искате да опитате автентичния розов домат – не се колебайте, а палете гумите към Куртово Конаре. Не е изключено да се уредите и със селфи с „Царицата на лютениците“. Колко от приятелите ви могат да се похвалят с такава профилна снимка?