Пролетните цветни празници са част от раждането за нов живот не само на природата, но и на хората. Ние си имаме Цветница, японците си имат Ханами. И ако в неделя, разхождайки се в столичния Южен парк, сте видели група хора, събрани край цъфналите японски вишни (сакура), бъдете сигурни, че са чествали Ханами.
И тази година празникът беше организиран от клуб „Приятели на Япония в България“, съвместно с 18-то СОУ „Уилям Гладстон“ и посолството ня Япония в страната ни.
Нашето местенце
Избраното място за празника не е никак случайно. Южният парк е свързан отдавна с японската култура. През последните 50 години по различно време там са засаждани сакури като символ на японския дух, пренесен в България. Ученици от 18-о училище също се включват с ентусиазъм в инициативата. Още през 2014 г. те засаждат 25 сакури и поемат грижите за тяхното отглеждане. Още 12 пък бяха добавени към тях през 2016 г. А с тазгодишните нови 30 ще се оформи цяла гора от сакури!
Японските вишни през вековете
Изследователите твърдят, че името „сакура“ произхожда от думата „сакуя“ (цъфтеж, цъфтене) и идва от името на принцеса Коно-хана-сакуя-Химе. Нейният храм-гробница е разположен на върха на планината Фуджи. Според легендата принцесата паднала от небето върху едно вишнево дърво. Буквалният превод на името й означава „принцесата на дърветата-цветя”.
В древността в Япония думата „цвете” не означавала друго освен вишнев цвят. Цъфналата вишна е символ на националния характер на японците. Самурайският живот от феодалните времена бил сравняван с краткотрайните цветчета, които живеели „не повече от три дни”. Една стара поговорка казва: „Вишната сред цветята е това, което е самураят сред хората”.
Съвременни и модерни
Днес съществуват близо 400 вида сакура. Голяма част от тях са плод на изкуствена селекция и изцяло с декоративно приложение, други пък са запазени от вековете. Сред най-разпространените видове са Яма – сакура или планинска вишна, Ито – сакура, наричана още Шидаре-сакура или плачеща вишна, Хиган-сакура или равноденствена вишна, Такане-сакура или вишна на върховете, Меджиро-сакура – оризова вишна и др.
Различните сакури се различават и по броя на венчелистчетата. Той варира от 5 до 20, като при най-кичестите достига до 100. Голяма част от японските вишни цъфтят в розово и бяло, но има такива, които ни радват и в червено и жълто.
Селекционерите от Острова на изгряващото слънце са създали дори сакури, които променят цвета си по време на цъфтежа. Единственото нещо, по което японските вишни се различават от останалите е, че те не дават плод. След себе си остават само спомена от красотата, която да ни напомня за ефимерността на живота ни.
Що е то Ханами?
Цъфтежът на сакурите е знак за идването на пролетта в Япония и се е превърнал във важен народен празник. Той е съпроводен от ритуал с наблюдаване и любуване на разцъфтелите дървета, който се нарича Ханами. Изразът означава буквално „съзерцаване на цветовете“ – на японски „хана“ е „цвете“, а „ми“ е „гледам“.
Обичаят хората да се наслаждават на вишневия цъфтеж се заражда още през III век. В началото се е практикувал единствено в императорския двор и от тогавашната артистокрация. Съвремеността е дала доста по-широка изява на този празник. През периода на цъфтежа на сакурите японците бързат да си запазят места под най-хубавите дръвчета в храмовете и парковете. Разбира се, не липсват музика, суши и саке. Все пак и доброто настроение е неделима част от Ханами.
Когато вишните цъфтят
Япония е разнолика страна, нейният климат е променлив в различните региони, това се отразява и върху цъфтежа на сакурите. Пръв той започва на юг в Окинава през март. След това се пренася на север и през април е в Киото и Токио. В края на своето пътешествие, през май пристига в Хокайдо.
Поради тези климатични особености Ханами се планира според прогнозата за разтварянето на цветчетата във всеки район. Всяка година в началото на февруари Японската метеорологична асоциация оповестява своята прогноза за датите на цъфтеж на вишните в различните части на острова.
В специална таблица се отбелязват периодите на разпукване на цветовете в 16 региона – Сапоро, Аомори, Сендай, Токио, Ниигата, Каназава, Нагоя, Шизуока, Осака, Киото, Хирошима, Матцуяма, Фукуока, Нагазаки, Кагошима и Наха.
Огромни видеоекрани на гарите показват на транспортната карта състоянието на цветчетата по различните спирки. Хиляди празнуващи пътуват от единия до другия край на Япония, за да посетят места, на които ги очакват цъфналите сакури.
Къде се крият сакурите?
Една цъфнала вишна е прекрасна гледка, но представете си само каква красота е гора от сакури! Най-популярното место за Ханами се намира в Токио в парка Шиндзюку. Там растат над 1500 сакури от 75 вида. Официалното откриване на празника става именно в този парк и при задължителното присъствие на императорската двойка.
Вторият по известност парк е Уено, в който има 1100 вишни. Не по-малко привличащи места са градината Санкейен в Йокохама, алеята Данказура в Камакура, замъкът в Нагоя, Философската алея и паркът Маруяма в Киото и градчето-музей Какунодате в префектура Акита.
Нашият Южен парк също оживява, когато разцъфтят сакурите. В случай, че в неделя не сте успели да празнувате Ханами, можете да посетите дръвчетата през всеки друг ден. На тях висят малки картончета с хайку, посветени на сакурите.
Древната японска поезия чудесно се съчетава с гледката на цъфналите вишни. Затова с удоволствие споделям с вас 12 мои хайку по темата:
цъфна сакурата
и веднага един гарван
на върха й
почуква с бастунче
по сакурата слепецът
може да започне пролетта
цъфтящи сакури
и кучето спира
да ги види
спи врабчето
в короната на сакурата
целият свят – будува
вишневи цветчета
ту ги срещне ту ги раздели
течението на реката
пролетна буря
цветовете на сакурата
под бора
сипят се вишневи цветове
току ги подгони лястовица
и се отдалечи
в яката ми
цвят от сакура
цял ден сме били заедно
колко много сакури
казва старецът
наоколо – голо поле
две сакури
пчелите сноват между тях
и това е целувка
ех защо не съм дете
да връщам вишневите цветове
обратно на дървото
трети ден безветрие
да не падне
последният цвят на сакурата
Бел.ред.: Владислав Христов е спечелил множество първи награди от конкурси за кратка проза, поезия и хайку. Името му влиза сред 100-те най-креативни хайку автори в Европа.
Фотографии: Владислав Христов