Свикнали сме да мислим за автобиографиите като за дебели книги, с които подпираме гардероба, след като ги прочетем. Уинстън Чърчил, Чарли Чаплин, Махатма Ганди и кой ли още не си имат автобиографии, защо един не по-малко известен герой – Дядо Коледа, да си няма? С тази нелека задача се е заел журналистът Джеф Гуин. Той е автор на около 20 книги, в това число на художествена проза и на документални творби.
Историята на автобиографията започнала от една статия за малко известните факти, свързани с Коледа, която Гуин трябвало да напише за вестника, в който работи. Няколко месеца след като статията била публикувана, той получил обаждане от непознат господин, който му казал, че в статията си е разказал историята на един много скъп негов приятел, но написаното не е съвсем вярно и пълно. И кой може да бъде този скъп приятел, попитал Джеф. Вместо отговор последвало набързо спретнато пътуване до Северния полюс и лична среща с този „много скъп приятел“. Черпейки информация от извора, Джеф Гуин написал една колкото смешна, толкова и трогателна история за живота на именития белобрад старец.
На български я пресътворява преводачката Ирина Йорданова. Книгата има 24 глави, по една за всеки ден преди Коледа. В ролята на издател се явява доц. д-р Десислава Бошнакова. Тя ни е позната с множеството си социални изяви, освен това обучава студентите в специалността „Връзки с обществеността“ в НБУ. Как на един доцент му хрумва да издаде книга за живота на Дядо Коледа, нека Деси сама ни разкаже.
Как реши да издадеш автобиографията на Дядо Коледа?
Когато попаднах на книгата “Автобиографията на Дядо Коледа”, много се изненадах и същевременно любопитството ми се изостри. Самата аз обичам Коледа и се надявах книгата да разкрие още от тази магия. Когато я получих, дълго време не я прочитах. Все нещо ставаше, а и се страхувах да не ми развали усещането за Коледа. И така, едно лято на морето я глътнах за секунди. Имах своето лятно коледно изживяване. Изпратих я за превод и Коледата никога няма да е същата за мен и тези, които са я прочели. Магията на Коледа стана още по-заразна.
Какво не знаем за Дядо Коледа, което ще научим от книгата?
Не знаем колко велики помощници е имал Дядо Коледа, нито колко голям е приносът на неговата спътница Лайла, не знаем колко битки са водени за празнуването на Коледа по света. И още – откъде идва Санта Клаус, традицията с елхата, с подаръците и още, и още. В книгата историята на Дядо Коледа е преплетена с историята на велики имена като Крал Артур, Теодор Рузвелт, Чарлз Дикенс, Леонадро Да Винчи и много други. Защото през годините всички те са помагали да се съхрани магията на Коледа. И така до днес. А в края е споделена и любимата рецепта на Дядо Коледа, нея не я знаех.
Би ли издала автобиографията на Снежанка?
Ако питате за Снежанка, която помага на Дядо Коледа – да, ако тя я напише. Защото това си е трудна работа, а тя е много заета, за да помага да се раздадат подаръци на всички деца по света. Това си е сериозна и отговорна задача, все пак.
Има ли война между Дядо Коледа и Дядо Мраз?
Тази война е в съзнанието на някои хора. За мен винаги е имало Дядо Коледа, защото моята баба така ме е учила. Освен това не мисля, че успяха да вкарат магическите примеси от Коледа в Дядо Мраз. Има ли значение името, ако той успява да ни направи поне за един ден по-добри и готови да отворим сърцата си за доброто. Мисля, че не. Но предпочитам да си бъде Дядо Коледа.
Какво пожелаваш на България за Коледа?
На българите пожелавам няколко неща – да започнат да се усмихват повече, да се обличат по-шарено, да се огледат колко шарен е светът и да започнат да уважават другите, защото хората сме различни и в това е красотата на света. А за благоденствието – пожелавам го, но за да му се насладим, трябва да имаме сетива. Щастието не е в имането, а в имането на това, което ти носи радост на теб и хората около теб. Понякога е нужно твърде малко. Просто една усмивка, добро здраве и късмет. Така че нека бъдем здрави, за другото има кредитни карти. А и самият Дядо Коледа винаги е помагал на тези, които са в нужда. И Весела Коледа!