В навечерието на Великден се разрових в мрежата, за да науча повече за възкресението като религиозна концепция, съвсем естествено оставила с времето своя отпечатък и върху масовата култура. Не е нужно да си чел Новия завет, за да си относително запознат с историята на Исус и неговото, така да се каже, пробуждане от мъртвите, последвано от възнесение.
Не е нужно и да си чел книги за световната конспирация или да си участвал в „Минута е много“, за да се досетиш, че този момент присъства и се наблюдава, под една или друга форма, в култури извън християнската – от древните митове до съвременните анимационни филми.
В този ред на мисли, нека си припомним някои емблематични фигури, реални или измислени, които веднъж отишли си от света на живите, по един или друг начин отново се завръщат в него.
Според Свещеното писание, самият Исус пробужда няколко мъртъвци за нов живот. В това число дъщерята на Яир малко след смъртта ù, млад мъж по средата на собственото му погребение и Лазар, който е бил погребан цели четири дни.
Адонис
Чували ли сте мита за Афродита (Венера) и Адонис, с голям отзвук в скулптурата, живописта и литературата? Според една от легендите, Адонис е бил обичан не само от Афродита, но и от Персефона.
За да има мир между богините, Зевс разпоредил на обекта на техните желания да прекарва половин година на Земята и половин – в царството на мъртвите.
Адонис е олицетворение на отмиращата и възкръсваща природа, както самият той умира и се възражда, за да дари Земята с нов живот (пролетта).
Ешмун
Ешмун пък е финикийски бог на лечението. Астарта го видяла по време на лов и се поразила от красотата му. Горещата ù любов го убива, но от същата тази топлина на любовта ù той пак се връща към живота и става Бог.
Явно всичко се върти около жените, както и да го погледнем.
Самият Ешмун от своя страна пък съпровожда Мелкарт (бог-покровител на Тир) по време на борбата му с Мот (бог-повелител на подземното царство в Угарит) и го възкресява след смъртта му, поднасяйки му като лек миризма от пъдпъдък.
Думузи
Думузи е шумеро-акадски бог-пастир и бог на всички растения. Популярни са митовете за изгнанието му в подземния свят. След пътуването на неговата любима Инана там, тя била спасена, но при условие, че даде на демоните друго божество.
Съвсем нетипично за жалостивата женска природа, тя осъдила обожаващия я Думузи на изгнание вместо нея. Според някои версии Думузи оставал там половин година, а през това време бил заместван от добрата си сестра Гештинана.
В тези митове Думузи е представен в характерната роля на умиращ и възкръсващ бог.
Древните митове и легенди наистина с древни и повечето от тях се занимават с въпросите около живота и смъртта. Причината те все още да са толкова масово разпознаваеми, защото присъстват в съвременната масова култура.
Мотивът за възкресението е много полезен за писатели, сценаристи и всякакви хора, които създават истории. Не само защото звучи митично, но и защото им позволява с лека ръка да затриват герои, които след това магически да завръщат в действието.
Ето някои популярни герои от света на фикцията, които са умирали и са се завръщали отново с пълна сила за радост на едни и разочарование за други.
Даниел Джаксън
Ролята във филма „Старгейт“ се изпълнява от Джеймс Спейдър, а в последвалия сериал „Старгейт SG-1“ от Майкъл Шенкс.
По време на сериала Даниел е залавян, заразяван с извънземни вируси, в главата му са вмъквани дузина извънземни съзнания, умирал е и е връщан към живот много пъти, използвал е пристрастяващия саркофаг и се е възнасял към по-високо ниво на съществуване.
Актьорът получава апендицит по време на снимките и сценаристите прехвърлят състоянието му върху героя. Въобще – изстрадал човек.
Гандалф
Сивият магьосник от „Властелина на пръстените“ очевидно е убит при сблъсъка си с Балрог в „Задругата на пръстена“. Изобщо – много драматичен момент.
Всички са съкрушени, сълзи и истинска мъка, но всичко е било напразно, защото Гандалф Сивия се завръща като Гандалф Белия в „Двете кули“, сякаш нищо не се е случило.
Само е отскочил да се преоблече набързо. Когато го питат какво е станало всъщност, той казва „Тогава тъмнината ме погълна, изгубих се извън мислите и времето и лутах се по пътища, за които няма да разказвам“. По-конкретно?
Кени Маккормик
Ако следите „Саут Парк“, знаете за какво става дума. Кени е деветгодишен четвъртокласник, живеещ в бедно семейство в несъществуващия в действителност град Саут Парк, Колорадо.
Героят на култовия анимиран американски сериал „South Park“ e може би най-сериозният пример за чoвек, който умира и възкръсва непрекъснато.
До шести сезон той умира в почти всички епизоди. Последната му смърт е в предпоследния епизод на 5-и сезон „Кени умира“. Единствената, която всички приемат на сериозно. Това продължава, докато не се завръща в последния епизод на 6-и сезон с обяснението, че се е мотал „някъде там“, а именно – зад кулисите.
Оттогава практиката да бъде убиван във всеки епизод почти секва.
Дийн Уинчестър
Дийн Уинчестър е герой от сериала „Свръхестествено“. Заедно с брат си Сам те ловят демони, вещици, върколаци и… списъкът е безкраен.
В края на трети сезон след неуспешен опит да убият демонесата Лилит, която се е заела да отваря 66-те окови, за да освободи Луцифер, Дийн е нахапан до смърт от адска хрътка.
Четвърти сезон започва с неговото възкресение в гроб, от който трябва да изпълзи.
Минали са три месеца от погребението му, но за него това са били 30 години в Ада, когато в един момент ангелите го хващат и го връщат отново към живот, защото Бог е заповядал така.
И това е само малка част от историята…
Ако се сещате за други популярни или недотам популярни персонажи, които са възкръснали или възкръсват, би било прекрасно да споделите техните имена в коментар, а ако може и да ги попитате каква е формулата.
Весел празник, не прекалявайте с алкохола и козунака. И не се подвеждайте от съседа чичо Геле, който пие от сутринта всеки ден в продължение на цели 20 години. Той е безсмъртен.