В началото на 1990-а фоторепортерите Тим Пейдж и Диг Нивън заминават за Виетнам в търсене на снимки, които документират другата страна на войната. Те смятат, че светът вижда войната такава, каквато я отразяват западните фоторепортери и международните информационни агенции, които работят с американските войници и с правителството на Южен Виетнам.
В книгата „Другият Виетнам“ са събрани около 200 фотографии, направени от активисти на Северен Виетнам и Виетконг (Народен фронт за освобождението на Южен Виетнам). Това са истории за постоянната заплаха от смърт, която дебне зад мангровите гори, за вперените в небето погледи в очакване на следващите бомбардировки, за войските, разположени по линията „Хо Ши Мин“, за съпротивителните движения по делтата на Меконг и за кървавите отпечатъци върху живота на цивилните и околната среда. Двамата фоторепортери откриват непромити негативи, скрити под мивката в банята или в боеприпаси. Тези снимки не само визуализират и допълват историята, но и доказват, че фотоапаратът служи и като оръжие в пропагандната война.
1972 г. Среща на активисти в Националния парк Нам Кан. Те носят маски, за да скрият самоличността си в случай на залавяне и разпити.
Хайфонг, 1967 г. Млади доброволци постъпват в Северната виетнамска армия. Те преминават през задължителни медицински прегледи. От корпус от около 35 хиляди души през 1950 г. армията достига повече от половин милион войници в средата на 70-те години. Вдясно –виетнамците използват пушки от Втората световна война, с които обаче са били в състояние да парализират немалко американски самолети.
Лице в лице с врага. Виетконгци (на преден план) срещат Южната виетнамска армия. Най-вероятно изображението е правено в делтата на река Меконг.
24-годишна партизанка от Виетконг стои на пост. По време на войната тя овдовява два пъти. И двамата й съпрузи са били войници. Вдясно – импровизирана операционна зала в мангрово блато на полуострова Ка Мау, в която се носят жертви на американските бомбардировки.
1970 г. Партизанска лодка плува из мангровите гори на р. Меконг, изгорени с „Ейджънт Ориндж“. Това е химикал, който армията на САЩ разпръсква със самолети над джунглите във Виетнам, за да „оголи“ виетконгските позиции. Тези райони служат за основната прехрана на населението – земеделие и риболов.
Жени теглят тежки рибарски мрежи – работа, която обикновено се извършва от мъже. Снимката е направена през 1974 г.
Покрайнините на Ханой, 1972 г. Членове на милицията разчистват отломките от разбит американски самолет.
Партизани на пост на границата Виетнам-Камбоджа. Полето е опасано с пунджи – копиевидни бамбукови колове, намазани с отрова.
Строителни работници обсъждат ремонтни дейности на стратегически мост в Северен Виетнам, който е бомбардиран от американските военно-въздушни сили. Това е единственият път през река Ма за тежкотоварни машини.
Партизани от Лаос снабдяват пеш и на слонове северновиетнамската армия. Вдясно – прегръдка на възрастни жени от Северен и Южен Виетнам през май 1975 г.
В края на април 1975 г. войници на Южната виетнамска армия захвърлят части от униформите си край столицата Сайгон (днес гр. Хошимин), за да не бъдат разпознати.