За любителите на белите спортове спускането по нови планински хребети е част от зимните приключения. Изкушаваме ви да посетите една нова дестинация – Шар планина и разположените в южната част на Косово малки планински курорти. Освен че се намира близо до София, районът ще ви впечатли с хотели в алпийски стил, ниски цени, вкусна храна, гостоприемство и отлично обслужване.
Тръгвайки от Скопие на север, първият курорт е известният юго диамант Брезовица, днес шлифован за нов живот. На 2200 м. ви очакват четири писти – за начинаещи, напреднали, екстремна и с необработен сняг-пудра.
Цената на картата за двата лифта е 18 евро на ден, а престоят в близките хотели ще ви излезе 10-30 евро на човек.
Една по-нова дестинация се намира до град Драгаш. Комплексът Арджена предлага отлични условия за начинаещи скиори. Цената на лифта е 5 евро на ден, а за 15 евро получавате и екипировка.
Вечерта ще релаксирате със спа процедури или сгушени пред камината. Катерачите ще бъдат предизвикани от мистичната „скала на невестата”.
Разходете се до близкото село Брод – около 20 минути пеша или близо век назад във времето. Разговаряйки с местните, ще чуете как е говорила пра-баба ви. Тук живеят гораните (по името на местността Гора) или както самите те се наричат „нашенци”.
През зимата селата са празни – всички млади са на гурберт. Връщат се по родните места за големия празник Гергьовден или през лятото за традиционните сватби.
Може да съчетаете планината с културно-исторически туризъм. Посетете най-големия град в района – Призрен. Препоръчваме ви да се настаните в най-новия хостел M99. Собственикът му Едис е професионален планински водач, който ще ви организира изкачване на близките върхове или вископланински трекинг със снегоходки.
Калдъръмените улички се вият сред двуетажни къщи във възрожденски стил. В Призрен съжителстват три религии. Ако се изкачите на крепостта с панорамна гледка към града ще видите разпръснатите джамии, православни църкви и католически храмове.
Ако го направите около 7 сутринта най-вероятно ще срещнете Енвер. Заради байпаса си той всяка сутрин се разхожда на хълма. Попитахме го как сърби, албанци, турци и горани се разбират и съжителстват заедно: “Тук всички говорим по малко от всички езици. В едно изречение смесваме думи от няколко езика, защото най-важното е да се разбираме”.
Призрен е град на традиционни занаяти – не пропускайте да посетите някои от бижутерските ателиета, за да видите изящните сребърни филигранни произведения на изкуството.
В Призрен ще похапнете вкусно и евтино от прочутите телешки кебапчета и кюфтета. Поръчайте си пет или дори десет, без да се замисляте, заради югославските размери – наполовина на нашите. От разнообразните салати, сирена и местни деликатеси не пропускайте да опитате прясно уловената планинска пъстърва. Допълнете картината с местната бира „Пея”.
Кулинарното пътешествие завършва в Раховец и Сухарека. Над 30 км винени насаждения ви подканват да спрете в някоя от винарните за дегустация на местните бели и червени вина, ракия или коняк. Наздраве!
Преди да поемете на път за вкъщи, не изпускайте шанса да посетите и един каньон. Разходката срещу течението на карстовите реки в природния парк ще ви отведе до величествения водопад Мируша.
За пътуването нямате нужда от виза, но задължително си вземете задграничния паспорт. Местната валута е евро. Шофьорите трябва да знаят, че „Зелена карта” не важи на територията на Косово, а на границата ще трябва да подготвят 32 евро местна застраховка за период от 15 дни. От автогарата в Скопие два пъти на ден има автобуси до Призрен и обратно. Цената на двупосочния е около 15 евро.
Автор: Мария Пеева