Между втори и пети декември 2015 година се провежда поредното издание на най-големия форум за нововъведения в роботиката – Международното изложение на роботи в Токио. С над 100 000 посетители, настоящото събитие е под надслов „Бъдеще с роботи“. Има две основни категории по време на изложението – индустриални роботи и роботи в сферата на услугите, предназначени за лично удобство, работа и забавление.
Посeтител прави снимки на роботите по време на демонстрацията. Това е най-мащабното изложение на роботи в целия свят. От 1973-та година насам то се провежда на всеки две години в Токио и дава възможност на местни и световни компании да демонстрират най-големите иновации в сферата на роботиката.
Роботът Сота, произведен от японската компания „Vstone“ по време на демонстрация на Международното изложение за роботи в Токио на втори декември. Сота помага в грижата за възрастните хора. Пита „как се чувствате?“, мери кръвно налягане, пуска климатика и дори подканва за прием на повече вода, съобразявайки се с телесната температура и пулса на човек.
Портативният хуманоиден робот „Telenoid“ разговаря с жена по време на демонстрацията. Роботът е проектиран да изглежда и да се държи като човек. Мъж или жена, възрастен или млад. Изобретателите му твърдят, че бил „нежен на допир“, но много хора го намират все пак за леко „крийпи“. Роботът служи за комуникация от дистанция с хора, като предава гласа и дори жестовете на човека от отсрещната страна. Нещо като скайп разговор, но вместо с видео връзка, нещата се случват благодарение на този приятел. Много млади японци нямат време да посетят родителите си от много работа и се предполага, че подобно решение би било ок и за двете страни. Много възрастни хора пък са самотни и им липсва социален контакт. Telenoid може и да прегръща.
Отново Сота. Този робот не просто е планиран като допълнителна грижа за възрастните (както знаем, в Япония обществото се отнася към старите хора с особена почит.) Той води разговори на различни теми. Очаква се до март 2016-та Сота да бъде пуснат в експлоатация в домове за възрастни хора.
Това са роботите „NimbRo“, произведени от немската компания „Igus“. Те могат да играят футбол, разпознават човешки лица и могат да следват конкретен човек като техен гид, без да се объркват, ако друг изскочи насреща им. Ориентират се добре в пространството, отварят врати, разпознават предмети и гласове.
Змиеподобен робот, който може да плува във вода, също участва в изложението. Произведен е от японската компания HiBot. Подобни роботи могат да бъдат използвани за изследване на места и участъци, недостъпни за хора. Именно робот-змия беше пуснат в разрушения реактор на атомната електроцентрала „Фукушима“ след аварията там, за да изследва района.
Роботи за боядисване Kawasaki. Подходящи за широк спектър от приложения, свързани с боядисване и нанасяне на покрития. Тези роботи имат висок капацитет за обработване и голяма работна зона. Близо 450 компании ще представят своите роботи в рамките на събитието, което продължава до 5 декември.