Подранилото сребро в косите означава липса на мед и желязо
Попитали веднъж Кант: „Коя жена е вярна съпруга – блондинката или брюнетката?“ Отговорът на философа бил: „Посивялата“.
А в какво всъщност се състои действителната разлика между трите дами? В количеството оцветяващи пигменти. Те определят естествения цвят на косата. От тях зависи и кога започват да се появяват първите сребреещи нишки. Но само донякъде. В последно време все по-често сивеят млади глави. И вината за това не е само в стреса. Тя трябва да бъде поделена поравно между напрегнатия живот и диетите.
Черно и бяло
Най-често срещаното обяснение за ранното побеляване е наследственост. Гените играят роля дотолкова, доколкото решават дали ще наследите гарвановия перчем на баща си или русите букли на майка си. Каква боя ще забърка природата за цвят на косата, е въпрос на съчетаване между няколко вида пигменти: еумеланин – придава тъмнокестеняв оттенък; феомеланин – по-светъл оттенък, подобен на къната; триохроми – отговарят за червено-рижите пигменти и осимеланин – светъл оттенък.
Комбинацията между тях придава неповторимия цвят на прическата на всеки от нас. Но тя определя и появата на белите кичури.
Хората с по-тъмна кажа и коса побеляват по-интензивно. Блондините посивяват значително по-късно. Този феномен е свързан с факта, че за поддържането на тъмен цвят е необходима по-интензивна пигментация, а с времето производството на естествени оцветители намалява.
Защо диетата прибавя години
Изначално ни е заложено след 30-те (а при някои и малко по-рано) производството на пигменти да намалява. Ако здрав човек е предразположен към побеляване, не е възможно този процес да бъде спрян или променен. В повечето случаи обаче снегът по слепоочията няма нищо общо с това кога е побелял дядо ви.
Най-често срещаният случай днес е – неочаквано побеляване вследствие на недостиг в организма на белтъка тирозин. Той се съдържа главно в продуктите от животински произход. Затова този тип ранно побеляване навестява тези, които дълго време са били на изтощаващи, нискокалорийни диети. Ограниченията в тях водят до дефицит на тирозин и микроелемента мед, които участват в изработването на пигменти. И ето как жената, току-що успяла с мъка да смъкне няколко килограма, се сблъсква с нов проблем – интензивно сивеещи коси.
Този тип побеляване е характерен за жените, качили доста килограми по време на бременността и отслабнали за сравнително кратък срок след раждането със самоотвержено гладуване.
Много често преждевременно сивеещите кичури са следствие и от дефицита на желязо в организма. Когато този елемент липсва, косите изтъняват, падат и бързо губят цвят. Недостигът му също може да се дължи на драстични диети (да сте чували правилото: една пържола е равна на един камион спанак?!), но и да е симптом на железодефицитна анемия. И в двата случая наваксването и поддържането на този елемент в достатъчни количества съживява косата – тя става по-гъста и по-тъмна.
Разумният баланс
Всичко казано дотук не означава да му отпуснете края. Нито пък че, ако например спазвате фитнес диета с ограничаване на белтъчините в дните с тренировки, ви застрашава ранно побеляване. Важното е в останалото време да си набавяте достатъчно протеини и хранителни вещества.
Косата реагира бавно на измененията в организма. Така че нито кратковременните диети, нито обичайният системен стрес могат да влияят съществено на състоянието им.
Опасността е реална само при продължителен голям стрес или при прекаляване с диети на млади години. За щастие побеляването, свързано с дефицит на мед и тирозин, е поправимо. Недостигът може да бъде установен бързо с общ анализ на кръвта. А специалистът, който ще разтълкува резултатите и ще ви даде правилен съвет, се нарича трихолог.