Безспорно Софийският маратон е едно от най-масовите спортни събития в столицата. Наред с множеството участници от България и чужбина, тази година в маратона се включи и отбор на Българското дружество за защита на птиците.
Под надслова: “Миля за египетския лешояд“, природозащитниците дадоха началото на своята информационна кампания, която е в подкрепа на световно застрашения египетски лешояд, включен в Червения списък на IUCN. Днес Балканският полуостров приютява по-малко от 70 двойки от този вид.
Волен Аркумарев беше един от участниците в маратона. Младият еколог вече над 10 години се занимава с опазване на лешояди, което го отвежда до много затънтени и непознати кътчета на Европа и Африка. Волен е консервационен експерт, отговарящ за целия миграционен път в проекта „Нова надежда за египетския лешояд“, изпълняван от БДЗП в партньорство с 20 организации от 14 държави на 3 континента.
Достатъчна ли е една пробягана миля, за да бъде променена съдбата на даден животински вид? Каква беше основната цел на акцията ви?
Една пробягана миля не е достатъчна, за да спаси египетския лешояд от изчезване, но една пробягана миля понякога може да бъде достатъчна, за да промени отношението и възприятията на човека по отношение на вида.
Хората често не разбираме света на животните и поради тази причина ни е трудно да станем съпричастни към изчезването на животинските видове, особено, когато причината е заради човешката дейност.
Целта на акцията ни беше участниците в маратона поне за миг да видят света през очите на мигриращия лешояд и изминавайки една миля, да преживеят усилията и приключенията, през които преминават лешоядите два пъти годишно – по пътя си от и към Африка.
Египетският лешояд е ултрамаратонец сред своите събратя и ежегодно прелита над 4000 км. в посока, за да достигне до местата за зимуване в Африка и обратно до България. Много често птиците изминават това разстояние буквално на един дъх, прелитайки повече от 500 км. на ден. Няма по-добър начин да усетиш тръпката от миграцията на птиците, когато да бягаш успоредно с тях. Да усетиш бръснещия вятър в лицето си, учестяването на пулса след всяка направена крачка – магическо е!
Как реагираха останалите участници в маратона на идеята ви да бягате за египетския лешояд?
Изненадващо за нас, но имаше огромен интерес от страна на малки и големи бегачи. Хората се интересуваха, заявяваха желание да се включат в отбора ни и с интерес слушаха за далечните скитания на този световно застрашен вид.
Колкото повече се увеличаваше „ятото“ на египетските лешояди с ентусиасти, толкова повече се усещаше тръпката от предстоящото предизвикателство. Имаше енергия, цвят, мотивация, вълнени, мисля че на хората им поникнаха крила, на нас също!
В отбора ви взеха участие 60 души, половината от които деца. Познават ли съвременните деца природата и нейното опазване?
Децата са една от основните групи, към които са насочени и нашите дейности. За съжаление, много от тях, особено в големите градове, са откъснати от природата и са свикнали да виждат животните само в зоопарка или на телевизионния екран.
Щастливи сме, че много деца се включиха и разтвориха криле и сърца за египетския лешояд. Особено сме благодарни на нашите приятели и партньори от Спортен клуб “Priority sport” – в лицето на Магдалена Христова и Димитър Петров, че прегърнаха идеята, вдъхновиха децата и тичаха заедно с тях!
Сигурен съм, че това ще остане мил спомен в техните умове и ще подбуди тяхното любопитство да видят лешояди и на живо, в естествената им среда, разперили двуметровите си криле над скалистите била.
Скоро издадохме и книжка, специално насочена към малките ученици. В нея на много достъпен език и със забавни илюстрации децата могат да надникнат в необикновения свят на лешоядите и в живота в дивата природа. Първата стъпка към природата е да събудиш въображението на децата!
По какъв начин може да бъде привлечено общественото внимание към тази застрашена от изчезване птица?
Забързаното ежедневие, в което живеем, ни провокира да привлечем общественото внимание към египетския лешояд, използвайки елементите на градската среда и всичко случващо се в нея. Градските маратони, изложби, пазари и други събития, са част от точките, където ще показваме красотата и ще говорим за важността на тази величествена птица.
Ще бъдем част от емблематични маратони, като следващата ни спирка ще е Истанбулският маратон, където заедно с нашите партньори плануваме да вземем активно участие. От друга страна, нашата кампания „Fly with the Vulture” или „Лети с египетския лешояд“, ще насочи вниманието към опазването на този световно застрашен вид, като визуализираме птиците и заплахите, пред които те са поставени, чрез огромни графити.
Те ще са поставени на едни от най-емблематичните летища на страните от трите континента, през които минава миграционният път на лешояда. Всичко това е още в зародиш, така че се надявам да може да разкажем повече през следващата година.
Защо са важни лешоядите? Какво би се променило ако позволим да изчезнат напълно?
Лешоядите са сред животинските видове, които са били почитани от дълбока древност. Неслучайно с египетския лешояд са свързани редица митове и легенди в различни култури. Дори името му произлиза от свързването на облика му с Древен Египет. Той е изобразен на първия йероглиф в египетската писменост и е считан за свещен.
Тази информация показва, че от дълбока древност хората са почитали лешоядите заради незаменимата роля, която те изпълняват, почиствайки труповете на умрелите животни. Еволюционно те са идеално приспособени за тази функция и са най-ефективните природни санитари.
Повечето лешояди отглеждат само по едно малко годишно, което трябва да дочака своята шестгодишнина, за да започне да се размножава на свой ред. Ще минат десетилетия, преди популацията на лешоядите да се възстанови. Наша е отговорността да не позволим това да се случи и в Европа.
Освен ползата за околната среда, те носят редица ползи и за местните хора. От една страна ежегодно спестяват милиони на държавата, като изяждат труповете на умрелите животни, които в противен случай трябва да бъдат извозени и изгорени в специални екарисажи.
От друга страна, много туристи от цяла Европа ежегодно посещават България, за наблюдават лешояди в дивата природа и това е добре за местните общности.
Какви са пътищата, по които да бъде възстановена популацията на египетския лешояд в България? Кои са най-спешните природозащитни мерки?
Пътят за възстановяването на вида в България минава през всичките тези 4000 км. до Африка. Видът среща редица заплахи не само у нас, но и по пътя на миграцията и в местата за зимуване. За да бъде успешно неговото опазване, е нужно да положим усилия за решаване на тези проблеми в мащаб, далеч надхвърлящ пределите на нашата страна. Нашите усилия са насочени на три континента.
Една от най-сериозните заплахи за лешоядите е незаконното използване на отрови, които най-често не са насочени към лешоядите, но те стават невинни жертви на тази ужасна практика. За да се борим успешно с този проблем, създадохме първия в страната кучешки отряд за търсене на отрови.
Друга заплаха за лешоядите, а и за повечето едри птици, са опасните електрически стълбове. Много често птиците ги използват за почивка, но стават жертви на електричеството. В тази връзка извършваме проучвания и след това в сътрудничество с електроразпределителните дружества обезопасяваме със специални изолатори най-рисковите електропроводи в България и по пътя на миграцията.
Преди няколко години успяхме да изолираме изключително смъртоносен електропровод в Судан, който е отнел живота на стотици египетски лешояди, така че много животи бяха спасени.
Снимки: БДЗП