Традициите не са това, което бяха – булките са в черно, виното е в синьо, а дините са квадратни. Докато с първите две неща по-лесно може да се свикне, то квадратните дини не само плашат окото, но и будят уместния въпрос: „Накъде върви света?“.
В технологиите и иновациите светът често се движи от Япония. По всичко личи, че и при производството на дини японците вървят на крачка пред останалите нации.
От години потребителите в страната на изгряващото слънце се мъчат да поберат голямата кръгла диня в хладилниците си. Съществува проблем и при нарязването на търкалящия се кръгъл плод. Но през 80-те години на миналия век далновиден фермер решава проблема.
Стопанинът от Дзенцуджи, префектура Кагава, създава идеята за диня с формата на куб, която лесно се пренася и съхранява. За да постигнат това, земеделците започват да отглеждат дините в стъклени контейнери, след което плодовете придобиват кубовидна форма.
Днес тези чудновати дини се сортират ръчно и се доставят в цяла Япония. Плодовете, предназначени за продажба в елитни универсални магазини и луксозни супермаркети, привличат най-вече богатите купувачи от Токио и Осака, двата най-големи японски града.
Как се отглеждат квадратните дини?
Много е важно да се улучи точният момент. Най-подходящото време е, когато дините са още малки и в процес на зреене. Японците обикновено използват стъклени кутии, което помага при растежа на динята, тъй като слънчевата светлина може да проникне през стъклото от всички страни.
Квадратните дини са много по-скъпи от обикновените. В Япония можете да ги купите за около 82 долара или 10 000 йени, докато обикновените дини струват само 15-20 долара.
На някои места в Европа, в зависимост от размера и качеството, те могат да достигнат до повече от 200-300 евро. По неотдавнашна информация в Русия квадратна диня била продадена за над 700 долара.
„Това не е просто прищявка. Този тип техника за отглеждане на дини всъщност има практическо приложение. Причината, заради която се прави това в Япония, е липсата на място”, казва Саманта Уинтър на Националния съвет за насърчаване отглеждането на дини в Орландо, Флорида.
Една дебела, кръгла диня заема много място в хладилника. Освен това, заради формата си тя седи нестабилно върху хладилните рафтове. Ето че идва решението на проблема.
Квадратните контейнери са съобразени с размерите на японските хладилници, което позволява узрелите дини да се вместят удобно и точно на празното място.
Ако за наличието на квадратни дини вече имаме практическо обяснение, то за дините във формата на сърце причината може да е само, че обичаме човека, с когото ще я консумираме. Сърцевидните дини са чудесен подарък за влюбени, стига разбира се те да имат дълбоки джобове, защото са тройно по-скъпи от квадратните.
Докато в Япония земеделските производители балансират между практичността и чувствата, за разлика от тях, в Китай залагат на духовността.
Фермер от Китай представи удивителни круши с формата на Буда още през 2009 г. . Той смята да популяризира идеята си в Англия, а след това и по света. Овощарят е прекарал шест години в усъвършенстване на бебета круши, всяко от които расте в специална формичка.
Въпреки солената цена от 5 паунда на круша, съселяните на Хао изкупували причудливите плодове до дръжка. Фермерът споделя, че хората смятат, че крушите са красиви и носят късмет и затова си ги вземат веднага, щом ги обере от дървото.
Сега е време да се прехвърлим отвъд океана. Калифорнийският Фермер Тони Дригера отговаря на иновативните азиатци със своите уникални тикви с образа на Франкенщайн.
Всъщност в интернет вече нищо не е тайна, има специализиран сайт, в който всеки може да научи подробности относно производството на плодове и зеленчуци с какви ли не шантави форми.
Нека експериментите започнат сега! Кеф ти квадрат, кеф ти сърце, кеф ти Франкенщайн. А после ми говорете за традиции.