БНР и Музикаутор се съгласиха да седнат отново на масата на преговорите в следващите дни. Това е резултатът от състоялата се днес среща между двете институции с посредничеството на Съвета за електронни медии (СЕМ).
Поради забраната от страна на Музикаутор, от 1 януари 2017 г. БНР спря да излъчва в програмите си музика на членовете на сдружението на авторите на музика, текст и аранжименти. Повод за забраната стана искане на дружеството за колективно управление на права БНР да повиши в пъти средствата, които плаща за използване на музика. В резултат на забраната Националното радио поиска намесата на СЕМ, НС и Министерството на културата, тъй като не е в състояние по този начин да изпълнява функциите си на обществено радио и нарушава програмните си лицензи.
На срещата в СЕМ генералният директор на БНР Александър Велев неколкократно подчерта, че БНР няма да преговаря под натиск и предложи Музикаутор да оттегли нотариалната си покана за забрана на излъчване на тяхна музика и след това да се започне широка обществена дискусия за повишаване на сумата, която радиото плаща за права.
Експерти на СЕМ изнесоха данни, от които е видно, че през 2015 г. БНР е платило двойно по-висока сума за авторски права от предходните години, макар такова увеличение да не е било предвидено в бюджета на радиото, а бюджетът да не е увеличаван. Макар че бюджетът на БНР и за 2017 г. също не е увеличен, в процеса на преговорите общественото радио е предложило да увеличи с 20% сумата, изплащана на сдружението на авторите, което обаче е отхвърлено от Музикаутор.
Представителите на Музикаутор от своя страна настояха, че искат не просто увеличение на изплащаната сума, а изцяло нова рамка за договаряне на дължимите суми.
Членовете на СЕМ многократно и настойчиво зададоха въпроса какво налага Музикаутор да използва такава крайна мярка като нотариална покана, което е фактическа забрана за излъчване на музика, която води до хаос и неприятни последици и за двете страни, но не получиха смислен отговор. Позицията на Музикаутор беше, че БНР 6 месеца не желаело да преговаря – макар от самото сдружение да потвърдиха както че преговори е имало, така и че БНР е предложило увеличение на парите, което те са отхвърлили.
Въпреки многократните молби на СЕМ Музикаутор да изтегли нотариалната си покана, която единодушно бе окачествена като натиск срещу БНР, и така да даде възможност да започнат нормални преговори между двете страни на чисто, дружеството на авторите не се съгласи.
В крайна сметка със съдействието и под наблюдението на СЕМ, по инициатива на БНР бе постигнато съгласие преговорите да продължат – „още днес, щом трябва“ по думите на Музикаутор. Оказа се обаче, че първо исканите от Музикаутор тарифи не са одобрени от Министерството на културата, и второ – исканата от дружеството нова рамка за изчисление на дължимите суми (въз основа на която то обявява претенциите си) не е предоставена на БНР, така че няма как да има среща, на която да има преговори по нея. На искането на Александър Велев да му я изпратят веднага, за да я обсъди Управителният съвет на радиото и да вземе становище, от Музикаутор си признаха, че такава всъщност дори не съществува и не са в състояние да я подготвят по-рано от утре.
Музикаутор се ангажира да подготви и изпрати такава на БНР в петък, а УС на БНР да я обсъди и в понеделник двете страни да седнат отново на масата за преговори.