Там, където има хора, има и пластмаса. Пластмасовите отпадъци са нещо като запазената марка на човечеството. Най-лошото е, че те се разлагат с десетилетия. А след като ги хвърлим не където трябва, някое животно може да ги намери и да ги носи като шапка до края на живота си, защото няма противопоставени палци, с които да ги махне. Това важи с особена сила за отпадъците, които са свързани с дейности сред природата. Като бирата, например.
Американската пивоварна за крафт бира „Солтуотър“ (Saltwater Brewery) се е заела да реши този проблем, разработвайки ядливи опаковки. За съжаление не става дума за самите кенчета, а за материала, който ги свърза в пакети по шест. В САЩ, където се пият над 23 милиарда литра бира, пластмасовите опаковки са сериозен проблем, защото част от тях попадат в океана. След това милиони морски животни ги поглъщат и често умират.
От видеото можете да научите повече за това дали ядливите опаковки са хранителни за животните и как точно се произвеждат. Въпреки че технологията оскъпява до известна степен бирата, каузата си заслужава. Ще е чудесно, ако подобни идеи влязат в масовото производство.
Пък и защо да спираме само с опаковките за бира? В България имаме огромен проблем с найлоновите торбички, които летят като хвърчила навсякъде, украсяват дървета и храсти и плуват в морето като медузи. Няма ли да е супер, ако козичките могат спокойно да си ги пасат и да ги скриват от погледите ни? Иначе че ние никога няма да се хванем и да ги изчистим, това е ясно.