Ветровете на съдбата му позволиха да акостира в България, а за кратко и в София.
Индиецът Жером Калистър е музикант, фотограф и учен-изследовател на човешкото тяло и дух. От 23 години изучава индийска класическа музика. Свири на многобройни инструменти: бансури (индийска флейта), табла и ганжира (индийски ударни инструменти), морчанг (бръмбазък) и други, но флейтата е основният му инструмент. През последните 10 години изнася редица концерти в родината си и чужбина. Албумът с негови композиции „Криле на вечността“ е издаден през 2014 година в Испания и според създателя си има релаксиращ и лечебен ефект. Жером активно участва в различни пърформанси и традиционни обредни индийски танци.
Българската народна музика силно впечатли Жером, за което той говори и в своето интервю.
Интервю и превод – Недялка Шеткова.
Една от малкото възможности за българските меломани да чуят хиндустани музика или северноиндийска класическа музика беше срещата с Жером Калистър и Стефан Христов на 1 май в клуб „Антракт“.
Първата им среща в София се превърна в импровизиран концерт с участието на публиката. Всъщност, двамата просто седнаха един до друг и започнаха да свирят, без някакви предварителни уговорки. Жером е категоричен – Стефан свири на табла като индийски музикант, което само подсказва колко близък е съвременният мултикултурен свят.
Стефан Христов е таблаист, джаз барабанист и перкусионист, завършил холандските консерватории „Принц Клаус“ в Гронинген през 2006-а и „Кодартс“ в Ротердам след пет години, където формално изучава и завършва Северноиндийска класическа музика. Но това, което го свързва наистина с Индия, е неговото чиракуване при майстори като таблиста Устад Файяз Кхан от Делхи и Пандит Йогеш Самши от Мумбай. Стилът на свирене на Стефан е много експресивен, а проектите му съчетават различни музикални култури и традиции.