„Историята на БНР в кадри“ представя емблематични моменти от 80-годишната история на медията. Фоторазказът на автора Мирчо Сливенски – дългогодишен музикален оформител в Радио София, обединява 34 черно-бели снимки, които са запечатали любопитни моменти и постижения, оставили златна диря в развитието на родиото.
80 години са изминали от онзи ден – 25 януари 1935 година, в който цар Борис III подписва указа, утвърждаващ радиоразпръскването у нас като държавна собственост, а регионалните радиостанции в градовете София, Варна и Стара Загора – като основата на бъдещото държавно радио на България. За началник на радиоразпръскването в България и за ръководител на Радио София е назначен Панайот Тодоров (Сирак Скитник).
Рад Каменски – един от директорите на БНР, произнася слово при първата копка на радиото.
Сладкодумният разказвач Димитър Талев – авторът на тетралогията „Железният светилник“, „Преспанските камбани“, „Илинден“ и „Гласовете ви чувам“, в едно от студията на радиото.
Легендарният генерал Славчо Трънски пред микрофона на Методи Милотинов.
Божана Димитрова като водеща на „Разговор с вас“.
Народната певица Гюрга Пинджурова още от 1938 г. изпълнява народни песни по тогавашното Радио София до смъртта си през 1971 г.
Говорителите Николай Джунов и Ваня Моллова, която още е преподавателка по техника на говора, четат от листове новините във времето когато все още няма ауто кю.
Неделчо Ганчовски, генерален директор на радиото от 1960 до 1964 г., открива детска изложба.
Петър „Радио“ Петров е един от създателите на спортното предаване на БНР „Спорт и музика“, което миналата година стана на 50 години и получи голямата награда на БНР „Сирак Скитник“.
Вратарят на германския отбор по футбол Тони Шумахер дава интервю за „Спорт и музика“ след квалификационен мач в София за световното първенство в Мексико през 1986 г. на Радослав Янкулов и Калин Катев.
Спортната редакция на БНР програма „Хоризонт“ през 1977 г.: Боян Бонев, Радослав Янкулов, Петър Петров, Петър Милушев – тогава главен редактор, Тихомир Бенчев, Калин Катев, Димитър Кожухаров и Димитър Димков (отляво надясно). На снимката не е Асен Минчев.
Музиканта Юри Буков говори пред репортера Статков .
Звездата на българската естрада от началото на 70-те години на миналия век Маргрет Николова записва песента „Ропотамо“ с щрайх от Симфоничния оркестър на БНР.
Вълнуващи записи от радотеатъра са останали в Златния фонд на БНР от изпълнения на великия Коста Цонев и Виолета Бахчеванова.
Мъжкият хор на БНР с диригент Михаил Милков през 1976 г. печели награда на BBC и EBU.
Димитър Чорбаджийски, по-известен с прозвището си Чудомир, открива първата „Хумориада“, организирана от редакция „Хумор, сатира и забава“ на БНР през 60-те години на миналия век.
Панчо Владигеров, Александър Владигеров, Тео Мусев и Владимир Аврамов разучават поредната партитура.
Концерт на Симфоничния оркестър на БНР под диригентството на Милен Начев в столичната зала „България“ – 2000 г.
Великият бас Борис Христов в работен момент в Първо студио на БНР с италианския диригент Грачиас.
Професор Веселин Димитров, един от основателите на Факултета по журналистика при Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и по-късно негов декан , носител на голямата награда на БНР „Сирак Скитник“, не само учеше студентите, но и беше любимец на слушателите.
Оперната прима Райна Кабаиванска в откровен разговор пред микрофоните на БНР.
Величка Ангелова, създател и ръководител на Златния фонд на БНР, и Захари Миленков, който сега е уредник на Музея на радиото във Факултета по журналистика и масови комуникации към СУ „Св. Климент Охридски“, в апаратна.
Технически екип подготвя предаване „За среща на Шипка“ през 1960 г.
Генералният директор на Комитета за телевизия и радио Тодор Стоянов подписва договор със строителите на новата сграда – 1971 г.
Преди поредния футболен мач от българското първенство Радослав Янкулов, Емил Кожухаров и Калин Катев са готови да информират слушателите за най-интересното, ставащо на терена и около него.
Екипът на спорта в радиото – Димитър Кожухаров, Асен Минчев, Радослав Янкулов (прави отляво надясно), Иван Пашов, Руслан Райчев, Емил Кожухаров и Калин Катев (на първия ред) изпраща 1987 г.
Славка Славова, Асен Миланов и Лео Комфорти записват за радиотеатъра през 1963 г.
Апостол Карамитев, Виолета Бахчеванова и Коста Цонев правят последни уточнения преди запис.
На 22 март 1973 г. в концертното студио на БНР за първи път прозвучава „Тромбата на Вили“. Основателят на емблематичното музикално предаване на БНР, което е първообразът на днешния Екс фактор за откриване на млади таланти, Вили Казасян – диригент на Биг Бенда на радиото,и Катя Воденичарова – ръководител на редакция „Хумор, сатира и забава“.
Неповторимото изпълнение на стихотворението „О, Шипка“ на Константин Кисимов, запасено в „Златния фонд“ на БНР.
Незабравимото трио на смеха Георги Калоянчев, Георги Парцалев и Стоянка Мутафова се забавляват пред микрофона в радиото.
Дигитална обработка: Ивайло Михайлов