”Усмивката е изражение на лицето, което показва радост и щастие, и е разбираемо за всички хора, независимо от културата и расата. Тя е форма на любезност, израз на доверие и подобрява взаимодействието между хората, сътрудничеството между тях. Децата обикновено се научават да се усмихват между 6-тия и 8-ми месец”.
Да, децата се научават и с годините забравят постепенно наученото, особено когато ги затрупат грижите за оцеляването. Но има моменти, които като светъл лъч разсейват сивотата, и едни от тях са срещите с важните за нас творци. Тези, които чрез произведенията си ни дават сили да продължаваме напред, понякога ни разплакват, друг път ни карат да се усмихваме. И ако успеем да задържим по-дълго тази усмивка, значи срещите ни с тях са си заслужавали”, пише Владислав Христов – авторът на фотографската изложба „Усмивката“ – портрети на големите писатели, посетили България.
Фотоизложбата „Усмивката“ може да се види от 13 до 30 ноември в “+ това “ в София, както и в НДК по време на Софийския международен литературен фестивал . Тя представя портретите на 25 писатели от 19 страни. Вижте специалната селекция от десет фотографии, предоставени специално на Бинар от фотографа.
Алеш Дебеляк (1961) е словенски писател. Автор е на 14 есеистични и 8 поетични книги. Сред есеистичните му сборници са: Меланхолични фигури (1988), Тъмното небе на Америка (1991), Мракът на идолите (1994), Балкански мост: есета за литературата на югославската Атлантида (2010). Негови поетични творби са включени в редица антологии и преведени на много езици. Най-популярните му стихосбирки са:Речник на тишината (1987), Минути на страха (1990), Град и дете (1996),Незавършени оди (2000), Контрабандисти (2009). Носител е на престижни национални и международни награди за поезия: Йенкова и Прешернова награда, отличието Посланик на знанието на Република Словения, израелската награда Мириам Линберг и др.
Димитрис Нолас (1940) е гръцки писател. Следвал е право и социология. Автор е на 18 книги – романи, сборници с разкази и новели, от които най-новата е романът „Пътуване в Гърция“ (2013). Носител е на Държавната литературна награда за разказ (1983), Държавната литературна награда за роман (1993) и Наградата за разказ на списание Диавазо (1996). Негови романи и сборници са публикувани в осем европейски страни. Сценарист е на няколко филма, между които Пчеларят в сътрудничество с Теодорос Ангелопулос. Сборник разкази от Димитрис Ноллас под заглавие „Не вземай със себе си нищо“ е издаден на български в превод на Яна Букова.
Адам Михник (1946 ) е полски общественик, дисидент и публицист, един от най-активните представители на нелегалната опозиция в Полската народна република в периода 1968-1989 г. Главен редактор на в-к „Газета Виборча“. Носител на много отличия, включително титлата Рицар на Легиона на честта. През март 1968 г. като студент е изгонен от университета, след като взема участие в политическите демонстрации. Арестуван е и е осъден на три години затвор за хулиганство. През 1969 г. е амнистиран и пуснат на свобода, но му е забранено да продължи своето формално образование. Едва в средата на 1970-те год. забраната е отменена и завършва история в университета „Адам Мицкевич“ в Познан. Когато е обявено военно положение през декември 1981 г., той е отначало е интерниран, но след като отказва да напусне доброволно страната, е арестуван и обвинен в подривна дейност. До 1984 г. е в затвора без присъда, тъй като прокуратурата умишлено протака процеса. През 1988 г. Михник става съветник на Лех Валенса в неформалния Координационен комитет. На парламентарните избори, проведени на 4 юни 1989 г., той е избран за народен представител от ГК „Солидарност“ на Валенса. Като народен представител в Сейма и редактор на „Газета Виборча“ Михник активно подкрепя правителството на премиера Тадеуш Мазовецки.
Муцуо Такахаши (1937) е японски поет, есеист и писател, носител на множество престижни награди, включително Reketei Prize, Yomiuri Prize, Takami Jun Prize. Публикувал е няколко книги със стихотворения като You Dirty Ones, Do Dirtier Things (1966), The Structure of The Kingdom (1982), Practice/Drinking Eating (1988),Sleeping Sinning Falling (1992). Една от честите теми в текстовете му е хомоеротичното желание, както и отношението в съвременна Япония към хомосексуалните хора. Работата му като драматург също е високо ценена – през 1987г. получава наградата Kenkichi за театралния си сценарий Princess Medea. Автор е и на няколко книги с есета.
Леонардо Падура (1955) е кубински писател. През 2011 г. получава и испанско гражданство, но продължава да живее в Куба. Завършил е латиноамериканска литература в Хаванския университет. В родината си става известен с журналистическите си статии и с есетата, посветени на редица кубински и латиноамерикански писатели. Автор е и на множество киносценарии. Романите му са награждавани с призовете Кафене Хихон (1995), Премио Хамет (1997, 1998 и 2005 г.) за най-добър криминален роман, Наградата на островите (2000) във Франция, Бригада 21 и Реймънд Чандлър (2009). Безспорно най-успешният и най-превежданият роман на Леонардо Падура е „Човекът, който обичаше кучетата“ (2009), в който се хвърля нова обилна светлина върху фактологията, свързана с убийството на Лев Троцки в Мексико.
Михайло Пантич (1957 ) е сръбски университетски преподавател, признат литературен критик и утвърден майстор на кратките белетристични форми. Публикувал е следните сборници с разкази: „Хроника на стаята“ (1984), „Уондър в Берлин“ (1987), „Поети, писатели и други от менажерията“ (1992), „Новобелградски разкази“ (1994), „Седмият ден от кошавата“ (1999), „Не мога да си спомня едно изречение“ (2000) и „Ако това е любов“ (2003). Разказите му са включени в редица антологични сборници и са преведени на английски, френски, немски, италиански, датски, чешки, словенски и македонски. Той е вицепрезидент на борда на сръбския ПЕН клуб и главен редактор на литературните издания „Албатрос“ и „Пан“, както и на списанията „Светът на думите“ и „Литературен вестник“. Преподава по дисциплините История на сръбската литература и Творческо писане във Факултета по филология в Белград. Михайло Пантич е носител на Литературна награда на Белград за сборника „Този път за болката“, издаден през 2007г.
Мо Йен (1955) е китайски писател, роден в Далан, провинция Шандун, в селско семейство. По време на „културната революция“ напуска училище, за да започне работа във фабрика. На 20-годишна възраст влиза в редиците на Народноосвободителната армия, оттогава датират и първите му литературни опити. През 1981 г. излиза дебютният му сборник разкази. Пет години по-късно завършва армейския Художествен институт. Литературният псевдоним Мо Йен означава буквално „не говори“ и произтича от предупрежденията на родителите му да мълчи пред хората навън, за да избегне неприятности в годините на политически репресии. Сред неговите емблематични текстове са повестта „Червено сорго“ (1986 г.), залегнала в основата на сценария на едноименния филм под режисурата на Джан И-моу, който печели през 1988 г. голямата награда „Златната мечка“ на Берлинския филмов фестивал. Автор е на единадесет романа , между които „Голям бюст, широки бедра“, „Молбата на сандаловото дърво“,“Мъжът, който отглеждаше котки“, „Промяна“, „Жаба“, „Уморен до смърт живея“ и др. През 2012 г. Мо Йен получава Нобелова награда за литература.
Майкъл Ондатджи (1943) е канадски поет, писател и автор на филмови сценарии. Роден е в Коломбо, Шри Ланка. Баща му е нидерландец, а майка му – цейлонка. Започва кариерата си на преподавател по английска литература в Университета на Западно Онтарио, гр. Лондон, Онтарио. Тогава публикува първата си книга с поезия „Изтънчени чудовища“(1967). Романите „В кожата на лъв“ и „Английският пациент“ му донасят световна известност. Написал е още „Преживял изтребление“, „Събрани съчинения на Били Хлапето“ и книгата със спомени „Бягство в семейството“. Публикувал е 3 стихосбирки „Събирач на канела“, „Страстна любов“ и „Уча се на номер с нож“. Днес преподава в колеж в Торонто. Заедно с жена си Линда Спалдинг редактират литературното списание Brick. Писателят получава редица литературни награди – „Ралф Густафсон“ (1965), „Епщайн“ (1966), Президентския медал от Университета в Онтарио (1967). През 1992 г. му присъждат наградата „Букър Макконъл“ за книгата „Английският пациент“.
Ларш Собю Кристенсен (1953) е норвежки писател, автор на над 20 книги с поезия и проза. Носител на Голямата награда за скандинавска литература и номиниран за световната награда „ИМПАК“, която ще бъде връчена в средата на месеца. Романът „Полубрат“ е преведен на 37 езика а „Бийтълс“ – на 42. От 1920 г. първата номинация на норвежки автор за Нобелова награда за литература е тази на Ларш Собю Кристенсен за неговия роман „Полубрат“. Носител е на най-голямата държавна награда на Норвегия. Това е орденът „Св. Олаф“, който се дава за заслуги за развитието на норвежката нация и култура, но и за развитието на човечеството изобщо. Романът „Бийтълс“ е обявен за най-значителното произведение, създадено от норвежката култура в последните 25 г.
Сана Шаалан (1977) е йорданска писателка, критичка, журналист и сътрудник на няколко арабски списания, активист по проблемите на човешките права, правата на жените и децата и социалната справедливост. Работи като преподавател в Йорданския университет, има защитена с отличие докторска степен в областта на съвременната литература и литературна критика. Членува в редица литературни форуми като Асоциацията на йорданските писатели. Носител е на около 50 международни, общоарабски и местни награди в областта на романа, късия разказ, драмата, детската литература, научните изследвания. Носител на плакета „отличен университетски преподавател“ на Йорданския университет за 2007 и 2008 г. Има издадени 46 книги – специализирана критика, романи, сборници с разкази, детски разкази, както и стотици публикувани изследвания и статии, има свои постоянни колони в редица йордански и общоарабски вестници и списания.