За незапознатия зрител „независимите“ или още инди (indie, от independant) филми са странно явление, набиращо сила в последните няколко години. Създаването на филми извън рамките на големи студиа обаче се случва откак големите студиа съществуват.
Водени от желание за бунт срещу монопола на идеи и техники на мейнстрийм киното или принудени от липсата на средства, много режисьори и актьори избират несигурната територия на инди киното, която предлага както неизброими рискове, така и завидна доза свобода.
Съвременното инди кино може да предложи на зрителите си продукт с качества равни, ако не и превъзхождащи, тези на касовите холивудски продукции. Далеч не целя да правя ултимативно противопоставяне между мейнстрийм и инди киното, а по-скоро да покажа защо второто често бива подценявано както от зрителите, така и от професионалистите в областта.
Без значение дали гледате филми само за забавление или сте страстен киноман, инди киното може да ви даде много повече, отколкото предполагате.
Как се познава един инди филм?
Определението за инди кино е мъгляво, но общото между продукциите в областта е, че са създадени независимо от големите филмови студиа.
По подразбиране се приема, че инди филмите са реализирани с малък (или никакъв) бюджет, и макар това да не е задължително, доста често е вярно. Повечето независими продукции се различават от мейнстрийм събратята си (освен по бюджета) най-вече по метода и мащаба си на разпространение.
Инди филмите обикновено не се радват на много кино прожекции, но за сметка на това се възползват от продажбата на физически и дигитални копия или услуги за онлайн стрийминг, за да достигнат до публиката си.
Свобода на идеите
Колкото по-голям е мащабът на една индустрия, толкова по-големи са и рисковете, пред които тя се изправя. Това правило важи с пълна сила и за кино индустрията – големите студиа предпочитат да „играят на сигурно“ вместо да рискуват репутацията и приходите си с нестандартни проекти.
За създателите на инди филми нещата стоят по обратния начин – колкото по-смели и новаторски експерименти си позволяват, толкова по-голям е шансът да бъдат забелязани.
Съвсем логично е в такава среда да се наблюдава по-голямо разнообразие на идеи, повече смелост спрямо темите, смятани за табу от мейнстрийм киното и по-силно желание за иновация в техническите и артистични техники.
Отсъствието на външни фактори като големи спонсори или планирани продажби на мърчандайз също допринасят за качеството на крайния продукт.
Всичко започва с инди
Трудно е да оценим истинската стойност на независимото кино, ако го разглеждаме просто като жанр или артистично течение. Действително, това е територията, в която голяма част от известните и признати актьори и режисьори са започнали кариерата си.
За много обичани днес звезди малките неизвестни продукции са били първия досег с мечтаната кариера и единствения път към днешната слава.
Ако никой не правеше независими филми, вероятно нямаше да сте чували имената на някои от любимите си актьори.
Инди за прогреса
Подкрепяйки малки независими продукции, вие стимулирате прогреса на кино индустрията. Освен утвърждаването на талантливи артисти, инди продукциите могат да въведат и съвсем нови визуални и артистични похвати.
Ниските бюджети често са причина за изключително креативни и нестандартни решения, от които със същия успех могат да се възползват и големите студиа.
Ако вече сте убедени, че инди киното си заслужава, по-долу можете да намерите кратък списък с филми, от които да започнете личното си пътешествие в света на инди киното.
1. Snowpiercer (2013)
Въпреки ограниченото разпространение, постапокалиптичната драма на корейския режисьор Бонг Джун-Хо бързо се превърна в модерна класика. Наситената със силни емоции и интелигентна сатира лента разказва покъртителната история на последната шепа оцелели след глобален климатичен катаклизъм.
2. Cube/Кубът на страха (1997)
Трилърът на Винченцо Натали е перфектен пример за превъзходството на добрата актьорска игра и майсторското разплитане на мистериозна сюжетна линия над техническите ограничения, произлизащи от недостига на средства. Във филма група непознати се събуждат в огромен тайнствен куб, чийто произход и предназначение не стават ясни.
3. THX-1138 (1971)
Дистопичното sci-fi видение на Лукас полага началото както на собствената му успешна кариера, така и на нова епоха в sci-fi киното. Много от елементите на футуристичното общество в THX-1138 продължават да бъдат копирани в съвременни продукции, а филмът, макар неуспешен след излизането си, постепенно получава заслуженото признание от публиката.
4. City of God/Божи град (2002)
Действието на тази бразилска драма се развива в краен квартал на Рио де Жанейро, където царуват бедност, престъпност и жестокост. На този суров фон наблюдаваме личните драми на няколко момчета, чиито мечти и желания биват смазани от жестоката реалност на живота в гетото.
5. Donnie Darko/Дони Дарко (2001)
Donnie Darko е един от онези филми, след които надали ще успеете да заспите. Но не заради брутално плашещи сцени, които не можете да забравите, а заради гениално заплетения сюжет, който ще разберете само след няколко внимателни гледания и четене на задълбочени анализи. Ако все още не сте гледали тази култова класика, ще ви кажем само, че сюжетът включва книга, наречена „Философия на пътуването във времето“ и тя е наистина много важна.
6. The Machinist/Механикът (2004)
Крисчън Бейл е известен освен с актьорския си талант и с невероятните физически трансформации, на които се подлага за ролите си. Тази в The Machinist е може би най-шокиращата – Бейл сваля цели 28 килограма, за да достигне до изтерзаната фигура на персонажа си.
Историята на страдащия от хронично безсъние индустриален работник впечатлява с мистериозност, реалистични емоции и чудесен изненадващ финал.