What do you believe in?

10/09/2015

Колко сетива са ти необходими, за да възприемеш Baushtellë: Balkan Temple?

„Шестото сетиво (смях) – патафизичното ниво, което е извън нормативното познание.“ – казва Еръмира Читаку.

Какво е твоето превъплъщение?

„Ако говорим за техническия аспект, моето представяне е взаимодействие между музиката и поезията като естетическа форма на комуникация. Това също така определя характера на произведението и неговото съдържание. Независимо че съдържанието е едно смислово поле, това не е истинската същност на моето произведение. Електронните ефекти и оригиналният характер на флейтата създават възможност за нов вид концептуално изкуство, което действа извън традиционните схеми на видимото. Изкуството е его и конституиране на „аз“-а като вътрешна физическа концепция, която е като постоянна татуировка. Това избягва категорията „маса“, която в общия дискурс е позната и като „публика“. Артистът е изкуство вътре в собствената си природа и не е слуга на външния ефект. Изкуството е вътре в теб и произтича от собствената ти вътрешна война. Може би това е оригиналността, която носят артистите.“

В какво вярваш?

„Вярвам в междучовешкото общуване, във връзката между музиката и езика. Върху това убеждение е изградена и творбата ми „House of Being“. Вдъхновението на немския философ Мартин Хайдегер, че езикът е „дом на битието“ ме заинтригува да направя една импровизация, в което се изразява и същността на музиканта, – „музиката е дом на битието“. Това изпълнява естетическото условие, в какво аз вярвам – една мистична магия на динамичния живот, който определя битието. Идеята за тази творба дойде от партньора ми Лабинот, който следва философия, и разминавайки се с неговите книги в стаята, е неизбежно, да не сътвориш нещо такова.“

House of Being

Within the world

Within the music

Within the words

Within the being

 

Ready to listen

Ready to hand

Ready to join

Ready to be

 

With us you

With us me

With us music

With us words

 

Being in the world

A being that can be

A being that feels

A being that sparkle the words

Eremira Citaku_Biblioteka

Името й означава „благоухание“.

Еръмира Читаку /Erëmira Çitaku/ е флейтистка от Косово. Използва постмодерни изразни форми, за да заглуши „бученето“ на времето. Следва във Франция, а след това завършва докторантура в Нов български университет. В момента преподава във Факултета по изкуства към Университета в Прищина. Автор е на книгата „Shoshë“ /сито/ – един мултимедиен проект с поезия на албански, френски, български и английски, музика и видео разработки. Поддържа арт организацията „Fryma e re“.

от

публикувано на: 10/09/2015

БНР© 2020 Бинар. Всички права запазени.

Дуенде
  • Фънк Соул
  • БГ Поп
  • Пънк Джаз
  • Детското.БНР
  • Дуенде
  • Фолклор
  • Класика
В момента:
Следва: