Кой не знае Карнавала в Рио, кой не е чувал за него и не е мечтал да изтегли бърз кредит и да замине точно по това време на годината в Рио и да палува четири дни в сърцето на световните забавления.
Кой не е гледал с паднала до бюрото мандибула пищните снимки от тази незабравима цветна феерия, когато в София е -2, но се усеща като -11 градуса. Сигурна съм, че сме мнозина! Затова решихме още веднъж да погалим окото ви, но този път с малко повече информация кой кой е в дефилето на школите по самба. Та като отидете един ден, да знаете за какво иде реч, а не само да цъкате с език…
Всяка година датата на провеждане на Карнавала в Рио е различна. Но обикновено началото е между средата на февруари и началото на март месец, като трябва да се пада около 40 дни преди Великден.
Карнавали из Рио де Жанейро са се провеждали още от началото на 18-ти век. Тези празници нагледно показват сливането на католическата култура с африканските традиции.
Преди 1984 г. Карнавалът се е провеждал само по улиците. По-късно е взето решение на Карнавала в Рио де Жанейро да му бъде отделено специално място. Мястото се нарича самбодромо.
Капацитетът му е за 90 000 зрители, а трибуните са разположени от двете страни на действаща (през останалото време на годината) улица. Дължината на отсечката е около 700 метра.
Програмата е следната – във всеки един от двата състезателни дни се представят по пет школи. Всяка разполага с 1 час и 15 минути, за да разкаже своята тема. Участниците в една школа наброяват повече от 5 хиляди души. Много от тях плащат, за да участват в дефилето.
Платформите се водят от така наречените „кралици“ – най-добрите и сексапилни танцьорки по самба, които владеят вибриращото си тяло до съвършенство.
На вашето внимание – Жулиана Паис – телевизионна водеща, актриса и модел. На снимката – в ролята на кралица, приканваща публиката да танцува.
Реално това са последните четири дни, в които може да се яде месо преди Велкия пост. Затова всички се забавляват като за последно. По отношение на плътското отдавна липсват табута. Всеки показва каквото може и иска.
Мъжът и жената, които приличат на петел и кокошка, се явяват съответно церемониалмайстор и знаменосец на всяка една от школите.
Костюмите за карнавала се наричат „фантазия“. Всеки бразилец дава мило и драго, за да изглежда възможно най-пищно, особено ако има честта да бъде на самбодромо. Което може да стане срещу скромната сума от 45 000 бразилски реала или 13 985.14 Евро.
Страстният ритъм на самба се поддържа от батерията. Това са няколко хиляди души с барабанчета, които създават основния ритъм на самбата, движейки се.
Темите, които развиват школите по самба, са от Майката Природа, през футбола, музиката или вдъхновени от конкретна велика личност, която е грабнала сърцата на бразилския народ. Често от участниците се очакват акробатични умения, освен танцови.
Платформите са високи няколко метра, затова част от участниците се държат за прътове, за да не се изсипят от движещата се конструкция.
Заедно с футбола, самбата е изключителна важна за бразилците и победата в Карнавала възнаграждава упорития труд на участниците. Носим им слава и уважение. Всички школи, които участват в дефилето, получават парична награда. Първото място носи около 2,2 милиона реала. Но това е символично, защото разходите за участието обикновено са двойни. От друга страна, загубата би била съкрушителна и се приема изключително тежко. Точно заради това самба танцьорите използват всяка секунда, в която са на Карнавала в Рио, за да спечелят овациите на зрителите.
Основна цел в живота на всеки латиноамериканец е да бъде щастлив. За разлика от нас, те не си пожелават да бъдат „живи и здрави“, а да бъдат щастливи. Карнавалът е още един шанс щастието да бъде удължено и всеки да намери начин да се забавлява.