„Бяла книга – здравеопазване, основано на стойности“ представи Българската асоциация на търговците с медицински изделия (БАТМИ). Проектът е дело на авторски колектив и съдържа предложения за реформиране на здравната система.
Според един от авторите на книгата – д-р Румен Петков, основните проблеми, които стоят пред българското здравеопазване са свързани със задоволяване на здравните нужди, обезпечаване на финансирането и възстановяване на доверието в системата.
Настоящото неблагоприятно положение, в което се намира здравеопазването у нас е следствие от повърхностния и непоследователен характер на реформите през последните 20 години, от очакването те да бъдат проведени „отгоре“. Друга причина за провала е прилагането на остарели, главно от 60-те и 70-те години системи, които са работили сравнително успешно в условията на по-развита от нашата икономика.
Въпреки слабостите и редицата нерешени проблеми, у нас има и не малко положителни примери и то на регионално равнище. Сред градовете-отличници са Кърджали, Хасково, Стара Загора и др., където се наблюдава тенденция към намаляване на броя на болните по някои клинични пътеки, сред които сърдечно-съдовите заболявания.
Четирите принципа, от които да се определи посоката на развитие на здравеопазването у нас, според авторите са:
- Съсредоточаване върху общи ценности по отношение на здравето; поставяне на пациентите в центъра на системата и намаляване на неравенството;
- Осъзнаване на връзката между здравето и икономическото благосъстояние;
- Интегриране на здравеопазването във всички области на политиката
- Сътрудничество между гражданските и държавните организации в сектора; между националните и регионални здравни служби.
Система за здравеопазване, вместо система за лечение на болести, си пожелаха участниците.
Бялата книга е успешна практика в редица държави от ЕС, като Норвегия, Швеция и извън него – Австралия.
Българската Бяла книга в сферата на здравеопазването е факт и може да бъде закупена срещу 35 лв.