С хореографа Мила Искренова разговаряме за наскоро състоялата се в Пловдив премиера на спектакъла „Жени на ръба…“ – танцов разказ за търсенето на любовта. От конкретното събитие към проблемите и грешките, които бяха допуснати с раздържавяването на културата и поверяването й в ръцете на частни спонсори, което води до спускането по пързалката на масовия вкус.
Отношението към културата не трабва да е само като към сувенир от миналото, но и като към неделима част от нашия духовен живот. За да съществува културата днес трябва да се увеличи държавното финансиране на некомерсиалните жанрове, защото те държат нивото.
Мила Искренова: “Самочувствието си дължа на престоя си в чужбина. Имам многоизмерно огледало – знам къде се намирам. За хората, които не са напускали България е много трудно. Съветвам ги да я напуснат за година-две, за да знаят кои са.“
И още: “От много години се подценяват хората на изкуството. Те се превърнаха в телевизионни любимци, а това умаловажава ролята на артиста. Общото отношение към артиста е като към човек, каойто забавлява обществото и той (артистът) се превърна в това“.
Мила Искренова е една от най-известните хореографи в областта на съвременния танц у нас. Специализирала е в Германия, Великобритания и Франция. Автор е на хореографията над 50 телевизионни и театрални постановки, авторски спектакли и мюзикъли.