След издаването на албума „01011001“ през 2008 г. холандският музикант ARJEN LUCASSEN решава временно да преустанови дейността на своята сборна формация AYREON. Той намира тематиката в областта на научната фантастика за изчерпана и решава, ако намери някога вдъхновение, в него да няма място за същества от други светове и пътешествия във времето, а то да е нещо съвсем различно.
В търсене на нови идеи той попада на документалния филм от физика Stephen Hawking „Theory of Everything“ („Теорията на всичко“, в научните среди известна и като единна теория на полето). Той е силно впечатлен от игралните филми „A Beautiful Mind“, или „Красив ум“ (2001), и „Rain Man“ (1988) и така се зараждат неговият нов проект. Ето какво споделя LUCASSEN в интервю:
„Главният персонаж е учен, който е обзет от идеята да открие теорията за всичко, по-точно онова уравнение, което ще обедини всички известни физични явления. Толкова е съсредоточен за решаването на този проблем, че рискува да загуби всичко, дори своето семейство. Но той не е сам, всички хора около него са водени от някаква емоционални потребности, без значение от последиците им. Бих казал, че историята е за стремежа към успех и емоционалната цена, когато се пристъпва границата между гениалността и лудостта. Започнах да съчинявам либретото, като постоянно го обсъждахме с приятелката ми LORI (LORI LINSTRUTH), седнах и написах текстовете на песните, а тя взе, че напълно ги промени, за добро, естествено.
Този път композирането и звукозаписът вървяха по съвсем различен начин в сравнение с преди. Влязох в студиото и започнах съвсем спонтанно да записвам. Така всяка една идея ме водеше към следващата. Записах всичко в хронологичен ред, като завърших с 4 епични композиции, всяка с времетраене над 20 минути, нещо подобно на албума „Tales From Topographic Oceans“ на групата Yes. Всичко това го правех за първи път, то се посрещна с одобрение от околните, което ме окуражи да продължа с експериментите в тази насока.“
И така, след 18 месеца работа, част от които със счупен лакът, ARJEN издава рок операта „THE THEORY OF EVERYTHING“. Повествованието ни повежда към проблемите на млад гений, чийто необикновени способности в областта на математиката го предизвикват към изследване на възможностите за създаване на теорията за всичко, но същевременно неговото съзнание е замъглено и той трудно се концентрира, виждайки всичко около себе си като математични модели.
Младежът влиза в конфликт с баща си, който се занимава със същите научни проблеми, и най-вече е загрижен за собствената си кариера. Сблъсква се със съперник, който се стреми да докаже своето превъзходство и го изкушава да участва в обир на банки, а също и с психиатър, който в заговор с баща му иска да прави мозъчни експерименти върху главния герой с неодобрени таблетки. Същевременно намира подкрепа в учителя си, който благоговее пред неговия талант, в майка си, която се чувства пренебрегната от бащата, и прехвърля цялото внимание към сина си, а има, разбира се, и любовна история.
Тези персонажи са детайлно очертани в 42 композиции, като числото не е случайно и ни води към „The Hitchhiker“s Guide to the Galaxy“, или „Пътеводител на галактическия стопаджия“ от Douglas Adams (1979) , където този код означава „живот“. Тук те са представени от звезден състав музиканти: RICK WAKEMAN (ex-Yes), KEITH EMERSON (Emerson, Lake & Palmer), JORDAN RUDESS (Dream Theater) и STEVE HACKETT (ex-Genesis), певците JB (Grand Magus), CHRISTINA SCABBIA (Lacuna Coil), MICHAEL MILLS (Toehider), TOMMY KAREVIK (Kamelot), MARCO HIETALA (Nightwish), JOHN WETTON (Asia/ex-King Crimson) и SARA SQUADRANI (Ancient Bards).
Албума „THE THEORY OF EVERYTHING“ или “ТЕОРИЯТА ЗА ВСИЧКО“ ще чуем в предаването “Картини от една изложба“ на програма “Хоризонт“ на БНР в събота, 15 февруари, след новините в 21 часа.