Шпионският музей във Вашингтон е недалеч от Конгреса на САЩ. Той,изглежда, е направен предимно за деца или за хора с неизживяно детство. При влизане си избирате фалшива самоличност и легенда, а след това можете да се пробвате като агент и да решите някои шпионски задачи.
Целият първи етаж на музея разказва за Джеймс Бонд със снимки на дългокраки хубавици и модели на някои от колите използвани във филмите за 007.
Там е и английско изданние на роман на Андрей Гуляшки, „Авакум Захов срещу 007“, като според обяснението, българският агент е една от многото имитации на британската легенда.
Другата българска следа в музея е модифициран чадър, който може да изстрелва сачми пълни с отрова. С нещо такова е убит през 1978 година в Лондон българският дисидент Георги Марков, гласи надпис до чадъра.
Домът на президента може да се зърне само отдалеч. Което не попречи на изперкал американски ветеран през септември да прескочи оградата, да пребяга през поляната и трудно да бъде обезвреден вече дълбоко в къщата. За това очевидно са нужни само здрави крака и не толкова здрав разум.
От предишно пътуване до Вашингтон имах спомена, че Белия дом може да се види доста отблизо. Вече не е така. По съседните улици са нахвърляни бетонни блокове, паркирани са нагъсто полицейски автомобили.
Вашингтон е различен от други столици най-вече с това, че централната част е доста пуста откъм хора. Там не живее никой, няма магазини, само музеи и огромнага алея която свързва Конгреса с мемориала на Джордж Уошингтън се изполва предимно за „джогинг“.
Оказа се,че да се влезе в американския конгрес е доста по лесно, отколкото в българския парламент. Като турист, не като депутат. Същото важи за почти всички обществени сгради, включително за военно-морската академия на САЩ в Анаполис, щата Мериленд.
Текст и снимки: Васил Велев, ББС Лондон.