Начало > Градината с вълшебните домати – излизаш от кооперацията и си там
Градината с вълшебните домати – излизаш от кооперацията и си там
31/08/2014
Кой да предположи, че със съседите, с които едва се разпознавахте, ще отглеждате заедно билки и зеленчуци?
Че децата ви няма да имат търпение да изтичат в градината, за да пренасят камъни и да слушат всичко, което им наредите, а няколко лехи с люти чушки и домати ще се превърнат в център на социалния космос в квартала.
Пермакултурната градинка в квартал „Витоша“ е първата у нас, направена от нищото с доброволен труд върху общинска земя и е сред първите в Европа. Как се сади пиперо ни разказа Петър Вълчовски.
А с Гергана Лазарова и нейния фотоапарат се шмугнахме в зеления рай между блоковете.
Всичко започва през юни 2014 година. През август между блоковете зреят домати.
В градината зреят още: зеле, люти чушки, спанак, слънчоглед, фасул, жито, царевица…. и един куп различни билки: мащерка, мента, чубрица, босилек, целина…
Грамада от чакъл, заварена на мястото, влиза в употреба като настилка за пътечките. Превръщането на проблема в решение е един от принципите на пермакултурата.
Лехите се покриват със слама, която да пази влагата. Оптимизиране на ресурсите и естествено земеделие са други принципи на пермакултурата.
Освен красиви, цветята са нужни, защото привличат пчелите, които опрашват и останалите растения. Това е тангетис – бабите му викат „турта“.
Още малко трябва на тази тиква, за да стане достойна за феята кръстница.
Ясен помага с камъните. „Толкова е свикнал да помага, че като отидем в друга градинка, веднага се захваща да плеви“, казва майка му Вики.
Изоставена макара ще се превърне в барачка за инструменти. Пермакултурата е изкуство, философия и начин на живот.
Смесването на различни култури в една леха обърква вредителите. Тук не се използват никакви изкуствени препарати и подсилватели.
Японският бамбук, практически неизкореним пусторасляк, участва като основен градивен елемент в хотела за полезни насекоми.
В съседство има дере и вода. Всичко обаче се изгражда така, че в последствие да се грижи само за себе си, с минимална човешка намеса.
Някой е направил столчета от подръчни материали.
Кибиченето, пиенето на бира и пушенето не се толерират.
Още един кът за децата.
Столична община, кметът на града и Мобилтел помагат за неизбежно нужните материали. Това не е реклама.
Хугел лехата е готова. Най-същественото е промяната на нагласите. „Нищо тук не е за наяждане, но хората започнаха да се поздравяват, да сядат и да си говорят, да работят заедно с удоволствие, ходят си на гости. Получи се едно социално място“, казва Петър Вълчовски от ядрото на доброволците.