Колкото и да се превзема, времето все пак си върви накъм хубаво и с това желанието за живот, излизане, природа, въздух, движение и общуване рязко нараства.
Един от милионите варианти да усетите целия този очарователен процес на възраждане пълноценно, е да се повозите на каяк. Според усмихнатия екип на каякарския клуб, на чиято страница попаднах в нета, за целта не е нужно да имаш опит, а само желание.
Чета как обещават да ме заведат на места, за които не съм подозирала, че съществуват. У нас и зад граница. И желанието да науча повече, естествено, нараства.
Истината е, че миналото лято се качих веднъж в спокойни язовирски води на каяк и успях да завия два пъти, което, разбира се, автоматично ме наведе на мисълта, че може би съм родена за това, но все още не съм го прозряла.
Ето защо реших да поразпитам Демо – един от ентусиастите в Tudorini Bros – за подробности около магията на този специален плавателен съд, който става все по-популярно средство за спорт и ефективно откъсване от градската джунгла.
Представи се. От колко време се занимаваш с Каяк?
Kазвам се Дамян Кирилов, но приятелите ме наричат Демо. Занимавам се с каяк от 11 години. По едно и също време се запалих по туристическия каяк и този за бърза вода.
Какво е каякът? Какво го отличава от другите плавателни съдове от този род?
Каякът е няколко вида, като основните са туристически и морски каяк – дълги 4-5-6 метра за разходки и пътешествия и каяк за бърза вода. Лодките там са от 1.70 до 4 м, проектирани така че да можеш да се придвижваш в буйни реки.
От своя страна, каяците за бърза вода се делят на още няколко вида, като основни са за много големи и буйни реки, каяци за „freestyle“, каяци за сърф, за воден слалом и т.н.
Най-близко до него е кануто. В кануто се гребе само от едната страна с гребло с една лопатка, докато в каяка гребеш от двете страни с гребло с две лопатки. Кануто са го измислили индианците, а каяка – ескимосите.
За кого е предназначен каякът?
В миналото се е използвал за лов на тюлени и китове. Корави типове са били първите каякари.
Сега за наша радост се използва основно за разходки и удоволствие. Има едно течение на каякари-рибари, но те са повече рибари, отколкото каякари :)
Кои са трите неща, които не подозираме, че ще ни разкрие досегът с един каяк?
1. Туристическият каяк се кара изключително лесно.
2. Достигане до места, на които няма как да влезеш по друг начин и то безшумно – наводнени гори, скрити плажове и заливи…
3. Начин да постигнеш мир. Както със себе си, така и с това, което ни заобикаля.
Има ли рискове и какви са те?
Туристическият каяк статистически е най-безопасният спорт, който се практикува сред природата. При него рисковете са минимални и спазвайки определени правила, можеш да се забавляваш веднага с качването в лодката.
Каякът в бърза вода е на другия полюс. Той е сред най-опасните екстремни спортове. Всъщност най-опасното нещо е незнанието.
Какво задължително трябва да може/знае човек преди да се качи на каяк?
За туристическия каяк може и без специална подготовка, като в хубаво време и кратък инструктаж е достатъчен. За бърза вода е добре да се изкара курс.
Къде в България е само за каяци?
Дунав с неговите пясъчни острови, родопските язовири – Беглик, Широка поляна, р. Велека, Камен бряг и още много ценни и неочаквани места…
Защо да опитам?
Ей, така – за кеф! :)
Най-хубавата случка с каяк?
Както се казва: много са, но най-прясната ми е, че за първи път видях тази година тюлен-монах и имах възможност да съм в компанията му дълго време и много близо до лодката. Виждахме се, но не си пречехме…
Клуб Tudurini Bros организира всяка седмица различни пътешествия за начинаещи и напреднали, като основната дестинация до края на юни е Гърция, след това – Родопи и бърза вода в Словения, Босна, Черна гора и вероятно Албания.
Снимки: Дамян Кирилов.